News LoveKraków.pl

Mozolny remont budynku na Oleandrach. Mija 10 lat od uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie prac

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI

W Domu im. Józefa Piłsudskiego powstanie wystawa, poświęcona Legionom Polskim i działalności niepodległościowej. Sprawdziliśmy, na jakim etapie są prace w budynku na Oleandrach.

Mija dziesięć lat, odkąd uzyskano pozwolenie na realizację prac budowlanych i konserwatorskich związanych z remontem Domu im. J. Piłsudskiego. Do tej pory udało się wykonać izolację fundamentów, częściowy remont kominów i dach i remont elewacji wraz z wymianą okien. Zrealizowane prace pochłonęły blisko 2,8 mln złotych.

Jak udało nam się dowiedzieć w Zarządzie Budynków Komunalnych, nie wszystkie działania zostały wykonane. By zaaranżować Dom im. J. Piłsudskiego na przestrzeń wystawienniczą Muzeum Narodowego w Krakowie, trzeba jeszcze wykonać wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, przeprowadzić remont instalacji centralnego ogrzewania, wymienić instalację elektryczną, wyremontować windę i poszczególne pomieszczenia (sale, toalety, korytarze, klatki schodowe).

Zapytaliśmy miejska jednostkę o to, kiedy planowane jest zakończenie wszelkich prac, nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

Pod koniec marca został podpisany list intencyjny, pomiędzy miastem a Muzeum Narodowym w Krakowie, w sprawie przeznaczenia Domu im. Józefa Piłsudskiego na realizację wystawy poświęconej Legionom Polskim i działalności niepodległościowej, której organizatorem ma być Muzeum Narodowe w Krakowie.

Przypomnijmy, że dom powstał w latach 30. ubiegłego wieku w miejscu, z którego 6 sierpnia 1914 r. wyruszyła I Kompania Kadrowa strzelców Józefa Piłsudskiego.

Burzliwe losy siedziby legionistów

Przez kilka lat w sądzie toczyła się sprawa o zasiedzenie nieruchomości przez Związek Legionistów Polskich. W 2019 roku zapadł prawomocny wyrok: legioniści nie mają prawa do budynku przy al. 3 Maja 7. Sędzia zobowiązał wówczas zarząd ZLP do wydania Domu im. Józefa Piłsudskiego gminie.