News LoveKraków.pl

Ciężarówki omijają estakadę z powodu jej stanu. Teraz czas na naprawę

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd dróg chce w tym roku mieć gotowe dokumenty potrzebne do przeprowadzenia naprawy na estakadzie nad al. 29 Listopada. Już od ponad dwóch lat obowiązują tam ograniczenia dla ciężarówek.

Kiedy w styczniu 2022 roku Zarząd Dróg Miasta Krakowa informował o wprowadzeniu ograniczenia dla ciężarówek jadących od strony ul. Opolskiej w stronę Lublańskiej, uzasadniano to wynikami ekspertyzy. – Podczas przeglądu technicznego estakady, inspektorzy zwrócili uwagę na pęknięcia na jednej z jej ścian. Zlecono ekspertyzę, która określiła czy możliwa jest dalsza eksploatacja obiektu. Jej wyniki wykazały, że można z niego korzystać, ale konieczne jest wprowadzanie pewnych ograniczeń oraz zlecenie napraw, do wykonania w ciągu najbliższych dwóch lat – wyjaśniali urzędnicy miejskiej jednostki.

Cztery miesiące na pozwolenie

Dwa lata minęły, ale sprawy nie posunęły się zbytnio do przodu. Samochody ciężarowe nadal muszą korzystać z dolnego poziomu skrzyżowania, co negatywnie wpływa na płynność ruchu.

W ostatnich dniach urzędnicy rozpisali przetarg na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do przywrócenia pełnej funkcjonalności estakady. Jeśli uda się wybrać wykonawcę, dostanie on cztery miesiące na to, by najpierw przeprowadzić dokładną ekspertyzę techniczną, potem przygotować projekt przeprowadzenia potrzebnych prac, a następnie uzyskać pozwolenie na budowę. Ostatnim etapem będzie też pełnienie nadzoru na etapie realizacji robót.

Dużo prac do wykonania

Cel jest prosty: przywrócenie pełnej sprawności technicznej i użytkowej estakady. Trzeba szczegółowo wskazać wszystkie uszkodzenia, znaleźć ich przyczynę i ocenić wpływ na dalszą eksploatację. Potrzebne będzie m.in. wiercenie i sondowanie najazdów i ścian, na dużą głębokość.

Jaki ostatecznie będzie zakres prac na estakadzie pokażą dopiero ekspertyzy. Wiadomo natomiast, jaki jest plan minimum: ZDMK zakłada na pewno wymianę nawierzchni, wymianę urządzeń dylatacyjnych, a także naprawę lub przebudowę ścian lub całego przyczółku, naprawę lub przebudowę nasypu oraz naprawę lub wymianę kap chodnikowych. Lista jest więc jest długa i obejmuje wiele elementów estakady.

Wszystkie dokumenty powinny być gotowe w tym roku, można się więc spodziewać, że w przyszłorocznym budżecie ZDMK będzie chciał zapisać środki na przeprowadzenie prac.

Estakada została oddana do użytku w listopadzie 2001 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony Prądnik Biały