Fotograficzna opowieść o wyjątkowych miejscach i osobach z Krowodrzy

fot. Przemysław Siepski

„Dzielnicy z Krowodrzy” to wystawa fotografii autorstwa Przemysława Siepskiego, ukazująca tytularnych Dzielników oraz miejsca ich pracy. Ekspozycję można oglądać do 30 listopada w MDK „Dom Harcerza”.

Pomysłodawcą i głównym realizatorem projektu jest fotograf oraz grafik Przemysław Siepski, od ponad dekady związany z dzielnicą Krowodrza.

– Gdy przeprowadziłem się tutaj prawie 13 lat temu z Podgórza, odkryłem, że stara Krowodrza to takie małe „miasto w mieście”, na które składają się różne stare punkty usługowe. Wszystko można załatwić w obrębie kilku ulic, od krawcowej przez fryzjera. Zrozumiałem, że nie muszę się stąd ruszać, by cokolwiek zrealizować – wspomina autor wystawy Przemysław Siepski.

Opowieść o Dzielnikach z Krowodrzy

Ekspozycja ukazuje zwiedzającym wrośnięte w tkankę lokalnej społeczności sklepy, księgarnie, jadłodajnie, punkty usługowe czy miejsca kultury. Stanowi fotograficzną opowieść o wyjątkowych ludziach, czyli tytularnych Dzielnikach, oraz miejscach, które tworzą.

– Po realizacji kilku albumów o tematyce sztuki ludowej i jej twórcach, zauważyłem, że stare rzemiosła, zawody zanikają. Wtedy narodził mi się w głowie pomysł, by w podobnej kanwie uwiecznić punkty rzemieślnicze w Krowodrzy. Na zdjęciach możemy zobaczyć portrety ludzi i miejsca ich pracy – tłumaczy Przemysław Siepski.

Pokazując twarze Dzielników, ukazana zostaje ich historia, pasja, kunszt rzemiosła i etos mieszczańskiej pracy, który dziś staje się rzadkością.

– Sieciówki i deweloperzy wypychają te miejsca dość skutecznie z dzielnicy. Choć wiele z nich zanika, wciąż są takie, które istnieją i powinniśmy o tym wiedzieć. Tworząc tę wystawę, chciałem pokazać przede wszystkim młodym ludziom, że warto te miejsca odwiedzać – mówi Przemysław Siepski.

Projekt jest zatem zachęceniem mieszkańców do wspierania lokalnych przedsiębiorców. Oprócz zdjęć na planszach umieszczone są daty, informujące od kiedy działają dane miejsca oraz ich krótkie opisy.

Wernisaż ekspozycji „Dzielnicy z Krowodrzy” odbędzie się 26 października o godz. 18:00 w MDK „Dom Harcerza” przy ul. Władysława Reymonta 18. Po zakończeniu wystawy zdjęcia będzie można zobaczyć na stronie www.dzielnicy.pl.

Przemysław Siepski od paru lat dokumentuje folklor w różnych postaciach, ukazując piękno ludzi i tradycji. Na swoim koncie ma kilka koncepcji i realizacji albumów, takich jak „Czas i świętowanie. Opoczyńskie”, „Zainspiruj się. Opoczyńskie” oraz „Kapliczki jako małe formy sakralne”. Szczególnie bliski jest mu nurt fotografii reportażowej i podróżniczej. Prace Przemysława Siepskiego dostępne są na stronie www.siepski.pl.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza