Gibała krytykuje Miszalskiego, miasto odpowiada. Chodzi o wzrost opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu

fot. Krzysztof Kalinowski
Pobyt dziecka w przedszkolu ma być droższy. Pomysł krytykuje Łukasz Gibała. Ostateczna decyzja w sprawie podwyżki jest w rękach Rady Miasta Krakowa.
Lider Krakowa dla Mieszkańców Łukasz Gibała zaalarmował, że prezydent Aleksander Miszalski szykuje podwyżkę opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu. Zgodnie z prezydenckim projektem uchwały ma ona wzrosnąć o 11 proc. Gibała zauważył, że decyzja w sprawie opłaty przedszkolnej jest jedną z pierwszych, jaką jego kontrkandydat w wyborach samorządowych podjął po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta.

„Inflacja w Polsce wynosi 2,5 proc. Jest oczywiste, że finanse Krakowa są w złym stanie i wymagają naprawy, ale oszczędzanie na dzieciach powinno być absolutną ostatecznością. Dlatego zagłosuję przeciw podwyżce” – zapowiedział radny Gibała.

Do sprawy odnieśli się miejscy urzędnicy. Na wstępie przypomnieli, że przedszkola publiczne, prowadzone lub dotowane przez miasto, zapewniają bezpłatną opiekę i wychowanie dzieciom przez pięć godzin dziennie, a za każdą godzinę wykraczającą poza ten limit naliczana jest opłata, którą ponoszą rodzice. Zauważyli, że jej wysokość co roku waloryzuje ministerstwo edukacji. Systematycznie rosną bowiem zarówno wynagrodzenia nauczycieli oraz pracowników przedszkoli, jak i koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem tych placówek.

Zgodnie z zeszłoroczną ministerialną waloryzacją maksymalna wysokość opłaty przedszkolnej za jedną godzinę pobytu dziecka w przedszkolu samorządowym oraz w przedszkolu publicznym dotowanym przez miasto (tzw. tanim przedszkolu) wynosi obecnie 1,30 zł. Taka stawka, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa, obowiązuje obecnie w krakowskich przedszkolach od 1 września 2023 r.

W lutym tego roku resort edukacji przyjął do waloryzacji tej opłaty wskaźnik w wysokości 1,114, co oznacza, że od nowego roku szkolnego jej maksymalna wysokość wyniesie 1,44 zł. Prezydent Krakowa przygotował projekt uchwały, który wprowadza waloryzację opłaty od 1 września 2024 roku – co oznacza podniesienie jej o kwotę 0,14 zł (z 1,30 zł do 1,44 zł). Propozycja ta w praktyce oznacza, że pobyt dziecka w przedszkolu przez 10 godzin dziennie przez 20 dni w miesiącu wygeneruje wzrost opłaty przedszkolnej w wysokości 14 zł miesięcznie. Ostateczna decyzja w sprawie opłaty jest w rękach rady miasta.