Hotel Cracovia. Perła modernizmu dawniej i dziś [ZDJĘCIA]

Hotel Cracovia dawniej i dziś fot. Zdjęcia z platformy Cyfrowy Thesaurus Muzeum Krakowa/ Krzysztof Kalinowski - LoveKraków.pl
Zapraszamy na niezwykłą podróż w czasie. Zobaczcie, jak hotel Cracovia - perła modernistycznej architektury, zmienił się na przestrzeni lat.

Hotel Cracovia został wybudowany w latach 1960 – 1965 na fundamentach niedoszłego Domu Związkowca. Obiekt zaprojektował Witold Cęckiewicz, ówczesny architekt miasta. Hotel został otwarty 22 czerwca 1965 roku. Był wówczas najdłuższym (150 m) oraz jednym z największych i najnowocześniejszych hoteli w Polsce.

Budynek został wzniesiony dla Polskiego Biura Podróży „Orbis”. Nazwę „Cracovia" nadał mu Włodzimierz Reczek, przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.

Hotel wraz z kinem „Kijów” został wpisany do rejestru zabytków w 2016 roku. Do 2011 należał do Grupy Hotelowej Orbis, a w grudniu 2016 roku został zakupiony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od tego czasu jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.  W przyszłości ma się w nim mieścić muzeum architektury i designu.

„Cracovia” dziś

Budynek dawnego hotelu Cracovia wciąż czeka na przebudowę. Jak już informowaliśmy, inwestycja może pochłonąć kilkadziesiąt milionów złotych. Od czasu zakupu „Cracovii” trwa przygotowywanie planu funkcjonalno-użytkowego dla modernistycznego budynku. Pojawił się również plan utworzenia tzw. kwartału muzealnego. W jego skład mają wchodzić Gmach Główny MNK, „Cracovia”, Muzeum Wyspiańskiego i Muzeum Czynu Niepodległościowego.

Więcej >>> Hotel Cracovia. Co dalej?

– Pięć lat to realny moment na rozpoczęcie inwestycji – podkreślał podczas styczniowej konferencji prasowej dyrektor MNK Andrzej Szczerski. – Koszty przebudowy mieszczą się w ramach analogicznych inwestycji w dziedzinie kultury prowadzonych w Polsce przez ostatnie kilkanaście lat. To budżety przekraczające kilkadziesiąt milionów złotych – zaznaczał.

Jeżeli plan pozyskania środków się powiedzie, dyrektor zapowiada, że w przeciągu pięciu lat MNK jest w stanie rozpocząć inwestycję.

Niezwykłe zdjęcia

Póki co zapraszamy w fotograficzną podróż do przeszłości. Zobaczcie, jak hotel wyglądał za czasów świetności. W galerii prezentujemy archiwalne fotografie z lat
60-tych autorstwa Henryka Hermanowicza, pochodzące ze zbiorów Muzeum Krakowa, opublikowanych na platformie Cyfrowy Thesaurus.

Na końcu prezentujemy zdjęcia wykonane przez naszego fotografa Krzysztofa Kalinowskiego m.in. w styczniu 2017 roku, tuż po zakupie „Cracovii” przez MKiDN.

comments powered by Disqus