Ile kosztuje polisa na życie?

Choć na co dzień większość osób stara się odpędzić negatywne myśli, to warto jednak zabezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń w życiu. Dlatego wykupienie polisy na życie to jedna z popularnych usług oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Dowiedz się, co wpływa na jej koszt.

Od czego zależy koszt polisy na życie?

Warto wiedzieć, że to ile kosztuje ubezpieczenie na życie, jest uzależnione od wielu czynników.

  • Wartość ubezpieczenia

Kwota, na którą opiewa polisa, jest jednym z elementów istotnie wpływających na wysokość składki. Warto ją dopasować do kosztów utrzymania i wysokości zarobków. W końcu głównym celem wykupienia polisy na życie ma być zagwarantowanie bezpieczeństwa finansowego rodziny bądź samego ubezpieczonego w razie zdarzeń przewidzianych w zakresie ochrony. Wysokość sumy maksymalnej sumy ubezpieczenia może wynosić od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku milionów złotych. W zależności od tego ubezpieczyciel będzie wymagał opłacenia stosownej składki.

  • Zakres odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego

Podstawowa polisa na życie może obejmować jedynie śmierć ubezpieczonego w wyszczególnionych sytuacjach. Wiele osób jednak decyduje się na rozszerzenie ochrony o zdarzenia, takie jak: hospitalizacja, poważna choroba, nieszczęśliwy wypadek i uszczerbek na zdrowiu, czy konieczność specjalistycznego leczenia lub rehabilitacji. Dzięki uwzględnieniu takich sytuacji ubezpieczony może zadbać o zabezpieczenie bytu sobie oraz swojej rodzinie.

  • Sposób zawierania umowy ubezpieczeniowej

Co do zasady ubezpieczenie wykupione grupowo, np. w zakładzie pracy, może mieć korzystniejszą cenę niż umowa zawarta na pojedynczą polisę. Natomiast w przypadku ubezpieczenia grupowego jest bardzo mała możliwość manipulowania zakresem ochrony ubezpieczenia. Zazwyczaj w takich sytuacjach możliwy jest wybór kilku wariantów ubezpieczeń. W przypadku wykupu pojedynczej polisy ubezpieczony może dowolnie regulować zakres ochrony czy sumę ubezpieczenia.

  • Czas trwania polisy

To, na jaki okres została zawarta umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym ma również wpływ na wysokość składki. W zależności od preferencji można wykupić polisę na rok lub na okres kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. W przypadku wyboru ubezpieczenia długoterminowego można uzyskać bardziej atrakcyjną ofertę.

  • Stan zdrowia i wiek ubezpieczonego

Zarówno wiek, jak i stan zdrowia ubezpieczonego mają bezpośredni wpływ na koszt polisy na życie. Towarzystwo ubezpieczeniowe określa ryzyko na podstawie tych danych.

Tych kilka elementów ma wpływ na cenę polisy OC.

O czym warto pamiętać przy wyborze polisy na życie?

Dobre ubezpieczenie na życie powinno opiewać na sumę, która zabezpieczy Cię lub Twoich bliskich w przypadku wystąpienia trudnej sytuacji. Warto pomyśleć nie tylko o polisie uwzględniającej jedynie śmierć jako zdarzenie uprawniające do wypłaty sumy ubezpieczenia, ale także poważną chorobę czy długotrwałą rekonwalescencję. W ten sposób możesz zapewnić sobie bezpieczne warunki podczas leczenia.