Jak i gdzie kupić złoto w Krakowie? Sprawdź, co radzą eksperci

Złoto – chroni siłę nabywczą pieniądza, uznawane jest za bezpieczną przystań i świetnie sprawdza się jako dywersyfikacja portfela. Lokując swój kapitał w kruszec, warto kierować się kilkoma zasadami. Mówią o tym eksperci Goldenmark – w salonie firmy w Krakowie, gdzie metale szlachetne kupisz w komfortowej i kameralnej atmosferze.

Złoto jako nośnik wartości może pochwalić się tradycją sięgającą 5 tysięcy lat. Służy ochronie kapitału i jest efektywnym sposobem na międzypokoleniowy transfer majątku. Chroni przed inflacją oraz negatywnymi skutkami kryzysów, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i spokój, doskonale sprawdza się jako forma dywersyfikacji portfela. Popyt na ten kruszec wzrasta, gdy pojawiają się niepokoje gospodarcze czy geopolityczne.

– Złoto jest jedną z tzw. bezpiecznych przystani – klas aktywów, które w okresie zawirowań gospodarczych utrzymują swoją wartość. Wynika to z ograniczonej podaży złota oraz jego fizyczności – nie jest to spółka giełdowa, która może zbankrutować, ani waluta, która utraci swoją wartość np. w wyniku hiperinflacji. W ciągu ostatnich dekad doświadczyliśmy dwóch poważnych zawirowań gospodarczych – kryzys w roku 2008 i pandemia COVID-19 w 2020 roku. W obu przypadkach złoto notowało swoje historyczne szczyty – tłumaczy Dariusz Świętek, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Goldenmark.

Goldenmark to czołowy dostawca metali szlachetnych w naszym kraju, który przez ponad 12 lat działalności dostarczył Polakom ponad pół miliona uncji fizycznego złota. W ofercie firmy znajdują się także inne produkty, których wspólnym fundamentem są wartości dla pokoleń. To certyfikowane diamenty, biżuteria premium, dzieła sztuki oraz wydawnictwo artystyczne Goldenmark Librarium.

Firma wybiera wyłącznie najbardziej zaufanych dostawców. Metale szlachetne pochodzą z renomowanych mennic, jak szwajcarski PAMP, amerykańska United States Mint, Rand Refinery z RPA czy niemiecki C. Hafner. Diamenty w ofercie Goldenmark certyfikowane są przez prestiżowe instytucje (najczęściej to GIA, czyli Gemological Institute of America), zaś z artystami, z którymi współpracuje, firma buduje relacje bezpośrednie.

W Krakowie Goldenmark zaprasza do swojego salonu przy ul. Radziwiłłowskiej 33. Tu metale szlachetne, czyli złoto i srebro – w postaci monet i sztabek – dostępne są „od ręki”. Klienci salonu mogą skorzystać także z profesjonalnego doradztwa ekspertów, którzy odpowiedzą na pytania i wyjaśnią kwestie związane z zakupem produktów lokacyjnych.

Złoto to lokata długoterminowa

Przy zakupie złota fizycznego warto stosować się do kilku prostych zasad, dzięki którym ta forma lokowania oszczędności przyniesie maksimum korzyści.

Ważny jest przede wszystkim wybór odpowiedniego dostawcy. Postaw na firmę, która dysponuje siecią stacjonarnych punktów z szeroką ofertą produktów dostępnych w bezpośredniej sprzedaży. To nie tylko kwestia prestiżu, ale też realne koszty, na które może sobie pozwolić jedynie przedsiębiorstwo o dużej płynności finansowej.

Lokując majątek w metalach szlachetnych pamiętaj również o zasadzie, że złoto to długoterminowa inwestycja, a nie aktywo służące spekulacji.

– Nie warto zatem śledzić obsesyjnie kursu złota. Zmiana ceny o dziesięć centów czy nawet dolara za uncję nie sprawi wielkiej różnicy. Sam charakter złota, jako długoterminowej formy zabezpieczenia wartości, sprawia, że cena zakupu nie jest tak istotna, jak w przypadku tradycyjnych form inwestycji, więc decyzji nie należy podejmować impulsywnie. Jeżeli dokonujemy zakupów regularnie, aktualna cena ma znaczenie drugorzędne – podkreśla Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark.

Nie zapomnij także o dywersyfikacji. Lokowanie kapitału, podobnie jak inwestowanie, wiąże się z ryzykiem, a przechowywanie oszczędności w „jednym koszyku” naraża cię na duże straty w przypadku spadku ceny konkretnego aktywa. Warto zadbać, by w naszym portfelu zawsze znalazło się miejsce dla metali szlachetnych, czyli przede wszystkim dla złota fizycznego.

– Złoto to aktywo strategiczne i długoterminowe, stabilizujące portfel i przenoszące wartość pieniądza w czasie. Portfel można jednak dywersyfikować nie tylko poprzez lokowanie oszczędności w różnego rodzaju aktywa, ale też poprzez zakup złotych sztabek lub monet o różnej wadze. Zapewnia to nam większą płynność dysponowania posiadanym kruszcem – dodaje Michał Tekliński z Goldenmark.

Wybierz sztabki i monety z renomowanych mennic

Najlepiej wybierać sztabki złota z mennic posiadających akredytację LBMA, czyli London Bullion Market Association (Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców). Daje to pewność, że kupisz kruszec w odpowiedniej wadze, odpowiedniej czystości, a przy tym unikniesz ewentualnych problemów przy późniejszej odsprzedaży.

Podobną zasadą warto kierować się przy zakupie monet bulionowych. Australijski Kangur, Krugerrand, Amerykański Orzeł, Liść Klonowy, Britannia czy Filharmonicy Wiedeńscy to marki znane i cenione na całym świecie. To także gwarancja odpowiedniej wagi i próby kruszcu, co sprawia, że są chętnie odkupowane.

Kupowanie złota „z drugiej ręki”, czyli od osób fizycznych to niewielkie, ale jednak ryzyko natrafienia na falsyfikat. Wystarczy jedna nieuczciwa osoba, by stracić wielkie pieniądze i oszczędności życia. Jeśli nie masz pewności, że odróżnisz oryginalną monetę bulionową od podróbki oraz że zdołasz zweryfikować certyfikat sztabki, wybierz jednego z dużych, renomowanych dostawców metali szlachetnych, takich jak Goldenmark.