Jak otwierać drzwi w komunikacji miejskiej bez ich dotykania? Student AGH stworzył specjalny przyrząd

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Otwieranie drzwi i trzymanie poręczy bez dotykania w komunikacji miejskiej? Specjalne narzędzie stworzył student AGH.

UNIKEY to pomysłowy projekt studenta AGH na czas pandemii. To narzędzie do bezdotykowego otwierania drzwi oraz trzymania poręczy i uchwytów w środkach komunikacji miejskiej.

Dzięki przyrządowi można zmniejszyć ryzyko kontaktu z klamkami czy powierzchniami często dotykanymi w miejscach publicznych, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów.

Kilka funkcji w jednym przyrządzie

Twórcą innowacyjnego rozwiązania jest Daniel Wieczorek z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH.  Student postanowił swoim przyrządem rozwiązać problem masowego używania jednorazowych rękawiczek czy woreczków foliowych w czasie pandemii w miejscach takich jak sklepy czy komunikacja miejska.

Środki ochrony osobistej są źródłem dużej ilości dodatkowych odpadów, co więcej konieczne jest częste ich wymienianie. Aby uniknąć przenoszenia drobnoustrojów powstał poręczny przyrząd wielokrotnego użytku łączący w sobie kilka funkcji, czyli UNIKEY.

Unikalną cechą narzędzia, odróżniającą go od podobnych rozwiązań na rynku, jest możliwość jednoczesnego naciskania klamki i operowania drzwiami.

–  W procesie projektowania UNIKEY celem było stworzenie przyrządu, który jest w pełni funkcjonalny, wygodny w użyciu oraz wytrzymały. Kształt, wielkość oraz materiał, z jakiego wykonałem narzędzie zostały dobrane na drodze wielu testów i prób. Wyjątkową cechą, wynikającą z kształtu oraz wytrzymałości materiału, jest możliwość naciskania klamki i jednoczesnego operowania drzwiami – tłumaczy Daniel Wieczorek.

Przedmiot został wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego - poliacetalu. Jest on biokompatybilny (używany w protezach, implantach, przyrządach chirurgicznych) i odporny na środki dezynfekcyjne.

Projekt jest realizowany w ramach startupu założonego przez studenta AGH. Narzędzie w całości wykonywane jest w Polsce i zostało już wprowadzone do sprzedaży. UNIKEY został także zarejestrowany w Urzędzie Unii Europejskiej Ds. Własności Intelektualnej i jest chroniony wzorem wspólnotowym.

Szczegółowe informacje dotyczące produktu znajdują się na profilach: Facebook Unikey - Unikaj dotykania klamek oraz Instagram unikey_dwdesign.

comments powered by Disqus