Jan T. wciąż na wokandzie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Sprawy karne dotyczące działalności Jana T. jako dyrektora jednostek odpowiedzialnych za inwestycje drogowe i komunikacyjne wciąż się toczą. W sprawie o mobbing natomiast możliwa jest zmiana kwalifikacji czynów. W żadnej na razie końca nie widać.

Przed sądem rejonowym dla Nowej Huty od 2015 roku toczy się proces związany z niegospodarnością przy okazji przetargu i remontu placu Bohaterów Getta w 2005 roku. Śledczy uważali, że na ustne polecenie ówczesnego dyrektora ZDiK prace poszerzono o budowę ul. Na Zjeździe za blisko 700 tys. złotych. Następnie urzędnicy w dokumentach poświadczyli, że potrzebne było np. pompowanie wody z wykopów przez 3 tys. godzin i stąd wzięła się większa kwota.

Wśród współoskarżonych są: Józef K., Ludwik C. i Zbigniew M. Obecnie trwa odbieranie wyjaśnień od oskarżonego Jana T. Terminy rozpraw są wyznaczone na razie do 24 stycznia.

Kolejny proces dotyczy budowy ulicy Łojasiewicza (wtedy Nowosadowej). Według śledczych przestępstwo miało miejsce w 2006 roku. Chodzi o antydatowanie wykonania umowy między miastem a wykonawcą. Dzięki zmianie daty firma uniknęła kary w wysokości 290 tys. złotych. W sprawie występujący jako oskarżeni obok Jana T. to Andrzej Z. i Iwona K. Według informacji z biura prasowego sądu okręgowego trwa przesłuchiwanie świadków.

Natomiast w sprawie dotyczącej szeroko pojętego mobbingu w jednostce zarządzanej przez Jana T. sąd zasygnalizował możliwość zmiany kwalifikacji prawnej wobec kilkudziesięciu zarzutów sformułowanych przez prokuraturę. Najprawdopodobniej z korzyścią dla oskarżonego.

Co ciekawe, do sądu w tym roku trafił akt oskarżenia, który powielił zarzuty aktu oskarżenia z 2009 roku. W związku z tym sprawa zostanie umorzona.

Ulica Lema i dom

Nie wiadomo, jak długo natomiast będzie się toczyło postępowanie dotyczące budowy ul. Lema i dojazdu do Tauron Areny (lata 2006-2007). Według prokuratury miasto miało stracić 1,1 mln złotych na tej inwestycji w związku z decyzjami Jana T. W sprawie latem tego roku zeznawał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Sąd okręgowy wyznaczył jeszcze dwa terminy na rozprawy w tym roku: 13 i 19 grudnia.

Wciąż trwa postępowanie dotyczące korupcji. Prokuratura oskarżyła Jana T., że ten, w zmian za zlecenia jednej z firm napraw krakowskich dróg, miał otrzymać korzyść finansową w postaci budowy domu. – Aktualnie w sprawie wydano postanowienie dotyczące dopuszczenia dowodu z opinii biegłego do szacowania nieruchomości – informuje biuro prasowe krakowskiego sądu. Sprawa toczy się od 2009 roku.