Jest zgoda na budowę kładki Kazimierz-Ludwinów

fot. PROJEKT PIOTR LEWICKI&KAZIMIERZ ŁATAK

Zarząd Inwestycji Miejskich otrzymał pozwolenie na budowę kładki pieszo-rowerowej łączącej Kazimierz z Ludwinowem.

 Jednoprzęsłowa konstrukcja o długości blisko 150 metrów i szerokości 14 metrów ma połączyć dwa brzegi Wisły. Przeprawa będzie służyć tylko rowerzystom oraz pieszym. Dwa skrajne pasy będą przeznaczone dla ruchu, a środkowy pas ma pełnić funkcję widokową. W ramach inwestycji do nowego obiektu dostosowane mają zostać alejki i chodniki w rejonie ulic Skawińskiej, Wietora i Ludwinowskiej.

Jak mówi Jan Machowski, rzecznik prasowy ZIM, jeszcze w tym roku jednostka chciałaby rozpisać przetarg na znalezienie wykonawcy prac budowlanych. Same roboty mogłyby rozpocząć się już w przyszłym roku. Urzędnicy chcieliby, aby kładka została oddana do użytku przed końcem 2025 roku.

Projekt budowy kładki przez długi czas leżał w szufladach pracowników urzędu. Wszystko przez decyzję konserwator zabytków, która unieważniła wcześniej wydane pozwolenie. Ostatecznie generalna konserwator zabytków nie zgodziła się z argumentacją swojej podwładnej i w całości uchyliła jej decyzję. To pozwoliło rozpocząć proces uzyskiwania pozwolenia budowlanego.

Innym problemem był brak pieniędzy. Szacowano, że budowa nowej przeprawy ma kosztować ok. 70 mln złotych. Dobre informacje przyszły pod koniec maja, kiedy to rząd podał, że Kraków otrzyma 65 mln złotych dofinansowania. Miasto będzie musiało dorzucić ok. 3 mln złotych.

comments powered by Disqus