Kierowcy mogą już jeździć nowym odcinkiem „zakopianki”

Zdjęcie z 12.12.2019 fot. GDDKiA
Od dziś kierowcy mogą jeździć nowo otwartym fragmentem „zakopianki”. W piątkowy poranek drogowcy otworzyli ruch pomiędzy Lubniem a Naprawą.

W Małopolsce powstaje prawie 17-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S7 Lubień-Rabka Zdrój. Od piątku do dyspozycji kierowców jest pierwsza jezdnia S7 Lubień-Naprawa.

Lewą jezdnią, po jednym pasie

Na całym odcinku o długości 7,6 km ruch odbywa się tylko po jednej jezdni, w dwóch kierunkach. Obowiązuje zakaz wyprzedzania i ograniczenie prędkości do 70 km/godz.

Po dojechaniu do Naprawy kierowcy muszą zjechać do drogi powiatowej, która została przebudowana do klasy G, aby mogła przejąć ruch. Następnie, po ok. 500 m dojadą do drogi krajowej nr 7 tzw. starej „Zakopianki” i ominą budowę tunelu.

Jadąc od strony Krakowa, w miejscu, gdzie kończy się droga ekspresowa S7 na odcinku Myślenice - Lubień kierowcy nie można zjechać w dół do DK7 jak do tej pory, ponieważ zjazd został zamknięty.

W dwóch kierunkach

Jadąc od strony Podhala i Zakopanego w Naprawie, z DK7 kierowcy zjeżdżają w lewo na drogę powiatową. Ten kierunek ruchu będzie miał pierwszeństwo przejazdu. Po przejechaniu ok. 500 m jest wjazd na jedną jezdnię budowanej S7, gdzie ruch odbywa się w dwóch kierunkach, z ograniczeniem prędkości do 70 km/godz. i zakazem wyprzedzania.

Jeżeli ktoś się pomyli i w Naprawie nie skręci na drogę powiatową tylko pojedzie dalej DK7 nie musi nawracać. Dojedzie do Lubnia, gdzie znaki skierują go na drogę przez miejscowość Lubień do węzła na S7.

Pozostaje możliwość jazdy DK7. Aby się na nią dostać od strony Krakowa trzeba zjechać na węźle Lubień S7 i przejechać przez środek wsi Lubień, po czym wjechać na DK7 w okolicy budowy S7.

Budowa S7 od Lubnia do Rabki Zdroju rozpoczęła się w 2016 r. Umowa na budowę odcinka Lubień – Naprawa podpisana została 29 czerwca 2016 r. z polsko-ukraińskim konsorcjum przedsiębiorstw: IDS-BUD S.A z Warszawy i Korporacją ALTIS-HOLDING z Kijowa. Koszt budowy wynosi 521 519 095,35 złotych.