Klasztorek zyskuje nowe oblicze. Trwa remont budynku Muzeum Książąt Czartoryskich [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Remont Klasztorka zakończy się w przyszłym roku. Zabytkowy budynek, wchodzący w skład kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich, będzie połączony dwiema przewiązkami z Pałacem oraz Arsenałem.

Dla zwiedzających zostanie udostępnione pierwsze piętro obiektu, gdzie znajdzie się wystawa ukazująca początki Muzeum Czartoryskich w Puławach. Pozostała część ekspozycji dotyczyć będzie późniejszej historii kolekcji. Na parterze powstaną natomiast Pracowania Konserwacji Malarstwa oraz Gabinet Rycin i Rysunków. W piwnicach zaś będą się mieścić pomieszczenia techniczne.

Ciąg dalszy remontu

Obecnie trwają prace budowlano-konserwatorskie, które mają potrwać do lutego 2023 roku.

– Najważniejsze prace zostały już wykonane. Teraz czekają nas roboty typowo wykończeniowe – mówi Marcin Nowak, przedstawiciel generalnego wykonawcy inwestycji.

Do tej pory przeprowadzono m.in. renowację dziedzińca wewnętrznego, konserwację stolarki okiennej wraz ze wzmocnieniem witraży oraz uzupełnieniem zdobień nadokiennych czy odtworzenie elewacji. Zakończyły się także wszelkie instalacje elektryczne i sanitarne. Wymieniono również pokrycie dachu.

– Od strony Arsenału został nam do wykonania cokół. Musimy także dokończyć odtworzenie posadzek oraz wykonanie nowych parkietów w Gabinecie Rycin i Rysunków, a także konserwację istniejącej posadzki w holu oraz klatki schodowej – dodaje Marcin Nowak.

Od Arsenału przez Klasztorek do Pałacu

Klasztorek zostanie połączony z Arsenałem oraz Pałacem za sprawą przewiązek zlokalizowanych na pierwszym piętrze. Dzięki nim zwiedzający będą mogli swobodnie przechodzić między budynkami, wchodzącymi w skład kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich.

Powierzchnia ekspozycyjna Klasztorka obejmie także przewiązkę łączącą obiekt z Pałacem. Budżet całego zadania oszacowano na kwotę ok. 14,5 mln zł. Projekt finansowany jest przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Klasztorek znalazł się w rękach księcia Władysława Czartoryskiego w 1876 roku. Gdy zakupił go od Austriackiego Funduszu Religijnego, był już wówczas właścicielem Arsenału. Na jego polecenie obiekty zostały przebudowane według projektu Maurycego Augusta Gabriela Ouradou, francuskiego architekta i kierownika robót konserwatorskich m.in. przy katedrze Notre-Dame w Paryżu.

Klasztorek, który do dziś przetrwał w niezmienionej postaci, jest więc odosobnionym przykładem neogotyku francuskiego w Polsce. Wskutek połączenia dwiema przewiązkami z Pałacem i Arsenałem stworzy historyczny kompleks muzealny o niepowtarzalnych walorach architektonicznych i zabytkowych.

Wnętrze Klasztorka zwiedzający będą mogli zobaczyć w czerwcu 2023 roku.