Kolna. ZIS rozpocznie negocjacje, ministerstwo jeszcze nie odpowiedziało

Zawody na torze fot. Łukasz Gągulski/materiały prasowe

Teraz Zarząd Infrastruktury Sportowej, podobnie jak w przypadku stadionu, zamierza negocjować z firmami warunki modernizacji toru do kajakarstwa górskiego. W Krakowie nie mają jeszcze informacji, czy pieniądze zagwarantowane na budowę toru do kajaków klasycznych będą mogli przeznaczyć na inne prace w ośrodku przy Kolnej.

Poszukiwanie wykonawcy modernizacji toru przed przyszłorocznymi igrzyskami europejskimi kropka w kropkę przypomina scenariusz ze stadionem piłkarskim Wisły. W kilku ogłaszanych postępowaniach składane oferty były zbyt wysokie lub w ogóle się nie pojawiały (jak w ostatnim, ogłoszonym w listopadzie), mimo ograniczenia zakresu prac.

– Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zamierza rozpocząć negocjacje z firmami. ZIS zaprosi firmy, które wcześniej składały oferty lub wysyłały zapytania odnośnie postępowania – informuje LoveKraków.pl Michał Sobolewski, rzecznik prasowy jednostki. Po rozmowach urzędnicy poproszą firmy o pisemne oferty, tak jak w przypadku stadionu Wisły.

W projekcie przyszłorocznego budżetu Krakowa na modernizację toru przewidziano 45,5 mln zł. 39,9 mln zł pochodzi z dotacji rządowej przed III Igrzyskami Europejskimi, a 5,6 mln to środki własne miasta.

Tor się zestarzał, przydadzą się zmiany

W przyszłym roku minie 20 lat od otwarcia toru przy ulicy Kolnej. W tym czasie odbyło się tam wiele prestiżowych zawodów międzynarodowych. Po zmniejszeniu zakresu inwestycji celem jest budowa nowego basenu startowego i koryta toru, by obiekt zyskał nowe walory sportowe, adekwatne do aktualnych wymogów (m.in. inny kąt nachylenia). Planowane jest także rozbieralne stalowe zadaszenie namiotowe o długości 140 metrów, szerokości 47 m i wysokości 12 m.

Ministerstwo na razie milczy

Na modernizację i powstanie nowych obiektów sportowych Kraków otrzymał rządowe gwarancje na 150 mln zł. Kilkadziesiąt mln miało pójść na budowę nowego toru do kajakarstwa klasycznego przy ulicy Kolnej. Obiekt nie powstanie przed igrzyskami, a sportowcy będą rywalizować na zalewie w Kryspinowie. ZIS wnioskował do ministerstwa sportu, by te środki mógł przeznaczyć na inne prace na terenie OSiR „Kolna” – remont hali sportowej, basenu i hotelu.

– Nie otrzymaliśmy odpowiedzi – powiedział nam Michał Sobolewski.

Zapytaliśmy biuro prasowe resortu, kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie, a także czy są szanse na zwiększenie finansowania remontu stadionu. Czekamy na innformacje.


Czy Kraków skorzysta na organizacji III Igrzysk Europejskich?

  • 37,5% (185)
  • 61,3% (302)
  • 1,2% (6)

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki