Koniec protestu na UJ. Jest deklaracja uczelni w sprawie współpracy z izraelskimi ośrodkami

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Uniwersytet Jagielloński i ruch „Akademia dla Palestyny” osiągnęli porozumienie, kończąc wielomiesięczny strajk. Protestujący zobowiązali się do opuszczenia budynków uczelni do 15 października, a UJ zadeklarował działania mające na celu ograniczenie współpracy z izraelskimi ośrodkami akademickimi w dziedzinach mogących wspierać łamanie praw człowieka.

W poniedziałek doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a przedstawicielami ruchu „Akademia dla Palestyny”. Wydarzenie miało miejsce w Collegium Novum, a dokument podpisał Rektor UJ, prof. Piotr Jedynak.

Na mocy podpisanego protokołu protestujący zobowiązali się do opuszczenia sali nr 79 oraz zakończenia trwającego strajku na terenie Collegium Broscianum przy ul. Grodzkiej do dnia 15 października. Strajk rozpoczął się w maju 2024 roku i trwał przez kilka miesięcy.

Zgodnie z rekomendacjami Zespołu Roboczego ds. Współpracy z Izraelskimi Podmiotami, Uniwersytet Jagielloński podejmie starania, aby unikać współpracy w dziedzinach badań, które mogłyby zostać wykorzystane do rozwoju potencjału militarnego Izraela lub praktyk naruszających prawa człowieka.

Do końca października 2024 roku zostanie powołany nowy zespół z udziałem przedstawicieli studentów zrzeszonych w „Akademii dla Palestyny”. Celem tego zespołu będzie ocena współpracy z izraelskimi ośrodkami akademickimi pod kątem ich zaangażowania w okupację i naruszenia praw człowieka.

Władze UJ podejmowały liczne działania mające na celu rozwiązanie konfliktu, w tym zorganizowanie debat, spotkań i przygotowanie raportu dotyczącego współpracy z Izraelem. Rektor Uniwersytetu podkreślił, że żadne z dotychczasowych programów czy projektów badawczych nie przyczyniły się do łamania praw człowieka.