Komisja konkursowa zdecydowała, iż to Delfina Jałowik zastąpi Marię Annę Potocką na stanowisku dyrektorki Bunkra Sztuki. Nowa szefowa będzie mogła rozpocząć pracę od 1 marca 2024 roku.
Do konkursu na dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” stanęło pięć osób: Delfina Jałowik, Anna Łazar, Daniel Muzyczuk, Łukasz Trzciński oraz Joanna Warsza.
Po przesłuchaniu wszystkich kandydatów, komisja konkursowa w głosowaniu jawnym bezwzględną większością głosów wyłoniła Delfinę Jałowik na stanowisko szefowej instytucji. Wybór ten został zaakceptowany przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
– Wybraliśmy osobę, która obok rozmaitych atutów profesjonalnych przekonała większość komisji, że będzie ważnym opiekunem krakowskiego pola sztuki i która poprowadzi instytucję po kompleksowej modernizacji w kierunku wyrazistej linii programowej, służącej budowaniu środowiska i marki instytucji – podkreśla Robert Piaskowski, członek komisji i pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.
Delfina Jałowik stanie na czele Bunkra Sztuki
Zwyciężczyni konkursu od 2010 roku pracuje w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. W 2018 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od stycznia 2022 roku jest dyplomowaną kustoszką. Realizuje także autorski podcast o sztuce współczesnej „Odgłosy sztuki”.
– Delfina Jałowik wykazała kompetencje menedżerskie oraz organizatorskie, a także posiada umiejętności z zakresu zarządzania zespołami ludzkimi i nawiązywania dobrych kontaktów interpersonalnych. Posiada niezbędną wiedzę i umiejętności w pozyskiwaniu środków dla instytucji z dodatkowych źródeł zewnętrznych. Ponadto wyróżniła się głęboką wiedzą o środowisku sztuki współczesnej, z którym jest związana na co dzień, nie tylko na poziomie lokalnym, ale także ogólnopolskim – tłumaczy Katarzyna Olesiak, przewodnicząca komisji i dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Jak czytamy w uzasadnieniu wyboru, Delfina Jałowik przedstawiła interesujący i dopracowany w szczegółach autorski program koncepcji organizacyjnej, finansowej i programowej galerii. Zgodnie z wizją zwyciężczyni konkursu Bunkier Sztuki wraz z księgarnią i kawiarnią ma stać się miejscem spotkań. Na pierwszym piętrze nowa dyrektorka planuje m.in. stworzenie przestrzeni dla rodzin z dziećmi.
Zgodnie z przepisami wyłonionemu kandydatowi zostaną teraz przedstawione warunki organizacyjno-finansowe w celu uzgodnienia treści umowy. Podpisanie jej umożliwi powołanie Delfiny Jałowik na stanowisko dyrektorki Bunkra Sztuki. Kadencja nowej szefowej rozpocznie się 1 marca 2024 roku.
Finał remontu coraz bliżej
Wybór dyrektora to niejedyna zmiana, jaka czeka Galerię Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”. Trwający od 2020 roku remont budynku na rogu Plant i placu Szczepańskiego powoli dobiega końca.
Odnowiona siedziba galerii ma zostać oddana do użytku jeszcze w tym roku. Natomiast oficjalne otwarcie dla zwiedzających odbędzie się w drugiej połowie stycznia. Wtedy też zaprezentowana zostanie ekspozycja „Daj mi wszystko” z dziełami czołowych artystów współczesnych.
– Na inaugurację działalności wystawienniczej w nowo wyremontowanej siedzibie zaplanowano wyjątkową prezentację daru Andrzeja i Teresy Starmachów dla dwóch krakowskich muzeów – Muzeum Fotografii MuFo oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Kolekcjonerzy od 1989 roku zgromadzili niemal muzealną kolekcję sztuki czołowych polskich i zagranicznych artystów współczesnych. Na wystawie „Daj mi wszystko” zobaczyć będzie można m.in. dzieła Tadeusza Kantora, Magdaleny Abakanowicz czy Jerzego Nowosielskiego – mówiła w rozmowie z LoveKraków.pl Joanna Cekańska-Mielczarek, kierownik Działu Administracyjno-Wykonawczego Bunkra Sztuki.