Konserwator zabytków umieściła Aleje Trzech Wieszczów w Skawinie

Ratusz w Skawinie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W decyzji administracyjnej dotyczącej wpisu skawińskiego układu urbanistycznego małopolska konserwator zabytków umieściła informacje dotyczące krakowskich Alej Trzech Wieszczów i placu Inwalidów, a sam dokument nakazała upublicznić nie w Skawinie, a w Krakowie.

26 listopada Monika Bogdanowska, małopolska konserwator zabytków podpisała decyzję w sprawie wpisania do rejestru zabytków historycznego układu urbanistycznego w centrum Skawiny. Co to oznacza dla właścicieli nieruchomości? Wszystkie prace budowlane, jak np. montaż szyldu czy remont elewacji domu muszą uzgadniać z konserwatorem zabytków.

Na początku lipca Monika Bogdanowska w liście kierowanym do mieszkańców Skawiny pisała, że docenia wysiłek ich oraz władz gminy w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego (m. in. odnowiono budynek ratusza, dworca kolejowego czy zrewitalizowano po badaniach archeologicznych płytę rynku).

– Uznanie za zabytek centrum miasta należy traktować jako wyróżnienie, podkreślenie rangi i wielowiekowej tradycji Skawiny. Głównym celem podjętych (…) działań jest poprawa estetyki i systematycznego porządkowania przestrzeni publicznej. Wpis do rejestru zabytkowego układu urbanistycznego Skawiny powinien przyczynić się do dalszego rozwoju miasta i zwiększenia atrakcyjności – przekonywała Monika Bogdanowska.

Z wydanej prawie cztery tygodnie temu decyzji administracyjnej konserwator zabytków możemy dowiedzieć się, że skawiński układ urbanistyczny jest interesującym przykładem miasta „kazimierzowskiego”, a jego zachowanie jest świadectwem historii miasta, jego początków oraz kolejnych etapów zagospodarowania przestrzennego.

Nagle pojawiają się Aleje Trzech Wieszczów

Na sam koniec Monika Bogdanowska stwierdza w oficjalnej decyzji administracyjnej stwierdza, że „przytoczone powyżej fakty spełniają wymogi (…) ustawy o ochronie zabytków i w pełni uzasadniają wpis obszaru zachodniej części Alei Trzech Wieszczów wraz z wnętrzem urbanistycznym pl. Inwalidów w Krakowie do rejestru zabytków. Tak więc orzeczono jak w sentencji”.

Urzędnicy skawińskiego ratusza decyzję konserwator zabytków mieli upublicznić 3 grudnia w Biuletynie Informacji Publicznej nie skawińskiego urzędu, a Urzędu Miasta Krakowa. – Nie mogliśmy w terminie upublicznić tej decyzji, ponieważ otrzymaliśmy ją dopiero 7 grudnia. Zdziwił nas fakt, że mamy to publikować w Krakowie, a nie w Skawinie. Nie wiemy, czy nie doszło do jakiejś pomyłki, że w decyzji administracyjnej pojawiły się fragmenty dotyczące Alej Trzech Wieszczów i placu Inwalidów, których w Skawinie nie ma – komentuje dla LoveKraków.pl Marcin Kozielski, rzecznik prasowy Skawiny.

Decyzja wysłana, ale nie opublikowana

W Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie nasze pytania o decyzję ws. wpisania układu urbanistycznego wzbudziły popłoch. Magdalena Miszczyk na nasze pytania, czy czasem nie doszło do poważnych błędów odpowiedziała, że „decyzja nie weszła do obiegu prawnego w związku z brakiem publikacji i zostanie podana do publicznej wiadomości dopiero w dniu 7 stycznia”.

Kiedy do urzędu podesłaliśmy skan decyzji administracyjnej z okrągłą pieczęcią urzędu oraz podpisem wojewódzkiej konserwator zabytków usłyszeliśmy, że „bezprawnie posługujemy się decyzją” i możemy narazić się na konsekwencje prawne.

– Gmina Skawina nie dostała tej decyzji, jako strona postępowania. Dostała ją w celu upublicznienia i wywieszenia na stronie BIP, czego nie zrobiła, bo dostała po terminie – mówi inna przedstawicielka urzędu konserwatorskiego.

Na nasze pytania, czy w takim razie konserwator zabytków podesłała brudnopis do Skawiny, w celu upublicznienia decyzji, otrzymaliśmy odpowiedź: „nie, to nie był brudnopis”. – Wysłaliśmy decyzję, która miała przez upublicznienie wejść w życie do obiegu prawnego, ale nie weszła z różnych względów – podkreśla.