Korowód i kolędowanie w tramwaju. Tak Muzeum Krakowa zainauguruje Rok Włodzimierza Tetmajera

fot. MARIA KANTOR/LOVEKRAKOW.PL

Muzeum Krakowa zaprasza na uroczystą inaugurację Roku Włodzimierza Tetmajera. W czwartek, 29 grudnia, spod Rydlówki wyruszy barwny korowód z góralską kapelą, który po przejeździe zabytkowym tramwajem dotrze na Rynek Główny.

Artysta, społecznik, polityk

Włodzimierz Tetmajer był jednym z czołowych przedstawicieli Młodej Polski. Urodził się 31 grudnia 1861 r. w Harklowej, a zmarł 26 grudnia 1923 r. w Krakowie. Zasłynął nie tylko jako malarz i poeta, ale także polityk. Istotnym elementem jego życiorysu było łączenie krakowian z góralami, mieszczan z chłopami czy zwolenników Piłsudskiego ze zwolennikami Dmowskiego.

W swojej twórczości artystycznej inspirował się głównie tematyką wiejską. Malował m.in. sceny rodzajowe, czerpiąc z życia podkrakowskich wówczas Bronowic. Nie bez powodu był więc nazywany malarzem życia wiejskiego.

Tworzył także pejzaże i polichromie kościelne. Jego dzieła można zobaczyć m.in. w katedrze na Wawelu czy kaplicy św. Jana Nepomucena w kościele Mariackim w Krakowie.

W 1890 roku Włodzimierz Tetmajer ożenił się z Anną Mikołajczykówną, która stała się pierwowzorem postaci Gospodyni z „Wesela” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Tetmajer został zaś uwieczniony jako Gospodarz.

W 2023 roku przypada stulecie śmierci młodopolskiego artysty. W związku z tym, zgodnie z uchwałą Senatu RP, przyszły rok będzie poświęcony właśnie jego postaci.

Kolędowanie z Tetmajerem

Muzeum Krakowa, będące inicjatorem uchwały, zaprasza na uroczystą inaugurację Roku Włodzimierza Tetmajera. Już jutro, 29 grudnia, przed Rydlówką uformuje się kolędniczy korowód z kapelą góralską, który przejdzie ulicami Tetmajera, Katowicką, Zielony Most i Balicką.

Pochód wystartuje o godz. 15:30 i dotrze na pętlę „Bronowice Małe”, by pół godziny później wyruszyć zabytkowym tramwajem. Do uczestników korowodu dołączy grupa kolędnicza z Teatru Złoty Róg. O godz. 16:23 pojazd zatrzyma się na przystanku „Teatr Bagatela”, gdzie przyłączy się grupa z Koła Gospodyń Wiejskich z Maszyc.

Pięć minut później „na pokładzie” rozśpiewanego tramwaju uczestnicy powitają Joannę Słowińską (przystanek „Plac Wszystkich Świętych”).

Około godz. 16:40 tramwaj, po okrążeniu Plant, zatrzyma się ponownie na przystanku „Teatr Bagatela”, a kolędniczy korowód przejdzie ulicą Szewską i dookoła Rynku Głównego, by dotrzeć do  Pałacu Krzysztofory, oddziału Muzeum Krakowa, gdzie o godz. 18:00 odbędzie się uroczysta inauguracja Roku Włodzimierza Tetmajera.

– Chwilę przed przyjazdem tramwaju na wspomnianych przystankach zespoły będą śpiewająco czekały, można więc do nich dołączyć. Pokolędujcie z nami i Tetmajerem w tramwaju! – zachęcają organizatorzy wydarzenia.