Kraków Airport. Wpadła w tarapaty przez nieważny paszport

fot. Straż graniczna

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali na lotnisku w Balicach 23-letnią Brytyjkę. Podczas kontroli kobieta posłużyła się paszportem, w którym brakowało aż 22 stron.

Obywatelka Wielkiej Brytanii zgłosiła się do odprawy paszportowej we wtorek wieczorem po przylocie samolotu rejsowego z Londynu.

– Funkcjonariusze SG wpadli w osłupienie, widząc, że w dokumencie brakuje aż 22 stron. Oznaczało to, że cudzoziemka posiadała nieważny paszport, gdyż wybrakowany dokument nie uprawniał jej do przekroczenia granicy i wjazdu do Polski – informuje Justyna Drożdż z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

W związku z zaistniałą sytuacją 23-latce odmówiono wjazdu do Polski. Z uwagi na fakt, iż natychmiastowy odlot cudzoziemki do Londynu nie był możliwy, kobieta przebywała w pomieszczeniach służbowych Placówki SG w Krakowie-Balicach. Do Wielkiej Brytanii odleciała w czwartek przed południem.

To jednak nie koniec kłopotów młodej Brytyjki. – Powyższy czyn wyczerpał znamiona przestępstwa z art. 276 Kodeksu karnego (tj. Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch) – wyjaśnia Justyna Drożdż.

Materiały sprawy zostaną przekazane do właściwej prokuratury.