W budżecie województwa zarezerwowano na ten cel 16,5 mln zł. – Budynek musi być perełką, wizytówką Krakowa i Małopolski. Na ten cel nie tylko przeznaczymy pieniądze zarezerwowane w budżecie województwa, ale też bierzemy pod uwagę wsparcie ze środków zewnętrznych. W sumie to będzie inwestycja na poziomie około 30 milionów zł – mówił podczas styczniowego spotkania z dziennikarzami marszałek Małopolski Łukasz Smółka.
Edyta Sotowska-Śmiłek wicedyrektor ds. komunikacji marketingowej w rozmowie z LoveKraków.pl podkreśla, że będzie to „pełzający” remont, składający się z kilku etapów. – Jeden etap zakończyliśmy, rozpoczynamy kolejny. Za nami jest remont widowni, wymiana krzeseł, podłóg – wymienia.
Jak dodaje, ogromnym przedsięwzięciem jest remont dachu, pionów kanalizacyjnych, czyli 36 łazienek w gmachu głównym. – To jest nie lada logistyczne wyzwanie. Ten remont będzie trwał przez następne sezony, ponieważ musimy ustalić go tak, aby móc funkcjonować, realizować plany artystyczne, by było to jak najmniej dotkliwe zarówno dla widzów, ale także aktorów, by mogli grać. Teatr jest od tego, żeby grał, a nie zamykał się na okres roku, dwóch czy trzech – tłumaczy. Remont dachu i łazienek będzie prowadzony równolegle.
Według zapowiedzi dyrekcji, modernizacja dachu ma potrwać ok. dwóch lat. W tym czasie odtworzone zostanie historyczne zwieńczenie budynku teatru, zaprojektowane przez Jana Zawieyskiego.
O deportacji na deskach „Słowaka”
Funkcjonowanie „Słowaka” kręci się tylko wokół remontów. Jak zapowiada jego dyrektor, Krzysztof Głuchowski nie zabraknie w tym roku głośnych premier.
– W tym roku wchodzimy trochę głębiej w te rzeczy, które nie za bardzo lubimy. Chodzi o wrażliwość i nasze sumienia. Będziemy dużo mówić o rzeczach, które nas bolą i są niewygodne. Będziemy mówić też o imigrantach, bo czym jest „Ulisses” Jamesa Joyce’a, jak nie historią o imigracji? Teraz po ostatnich komunikatach „deportacyjnych” nowej administracji amerykańskiej, nagle może się okazać, że do kraju wróci więcej Polaków [Donald Trump zapowiedział, że jako prezydent USA rozpocznie masowe deportacje obcokrajowców. Strach padł na mieszkających w Stanach Zjednoczonych Polaków, których część nie ma tam pozwolenia na pobyt - przyp. red.]. Temat staje się bardzo aktualny, więc „Ulisses” w adaptacji Pawła Śpiewaka, w reż. Michała Borczucha, już niedługo. Mamy dwa nowe teksty, jeden z nich to „Magiczna rana” Doroty Masłowskiej, którą reżyseruje Paweł Świątek. Jest także tekst Szczepana Twardocha pisany specjalnie dla nas, które tytułu jeszcze nie znamy. Gosia Jakubowska wraca do nas z kolejnym pomysłem. Tym razem jest to spektakl „Od nowa”. Jest to historia o ludziach, których nie widzimy, czyli o tych, którymi sami powoli się stajemy – wymienia Głuchowski.
Przypomnijmy, od 1 stycznia Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie jest współprowadzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej o tym pisaliśmy poniżej: