Muzyka, teatr i magia świateł – przed nami weekend pełen sztuki! W Filharmonii Krakowskiej zabrzmi monumentalna „Symfonia alpejska” Straussa, a na teatralnych scenach zobaczymy premiery „Ulissesa” i „Strasznego dworu”. Oto nasz subiektywy przegląd wydarzeń.
Monumentalna „Symfonia alpejska” Richarda Straussa w Filharmonii Krakowskiej
Tradycyjnie początkiem roku Filharmonia im Karola Szymanowskiego w Krakowie gości swojego dyrygenta honorowego, maestro Antoniego Wita, który 7 lutego br. świętował jubileusz 81. urodzin. Blisko tej daty – w piątek, 14 lutego 2025 roku o godz. 19.30 i w sobotę, 15 lutego br. o godz. 18.00 – maestro poprowadzi Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej w wyjątkowym, zaproponowanym przez siebie programie. Podczas koncertów usłyszymy „Nänie” op. 82 oraz „Schicksalslied” op. 54 Johannesa Brahmsa. W drugiej części koncertów zabrzmi monumentalna „Symfonia alpejska” op. 64 Richarda Straussa, stanowiąca muzyczny obraz całodniowej wędrówki kompozytora po Alpach Bawarskich. Dzieło niezwykle wymagające zarówno ze względu na swą konstrukcję, jak i skład wykonawczy liczący 125 instrumentów i stanowiący często przeszkodę dla instytucji muzycznych do prezentacji utworu.
Apteka Designu z nową wystawą zabawek – zabawki, które przewidziały przyszłość
Ekspozycja przygotowana przez pracowników Muzeum opowiada o zabawkach, które przewidziały przyszłość. Zobaczyć będzie można najstarsze dziecięce globusy i lunety, pojazdy kosmiczne – rakiety, kapsuły NASA, łaziki oraz modele Lego, roboty – od pierwszych blaszanych mechanizmów z 1938 r. po współczesne figurki filmowe, kultowe zabawki inspirowane literaturą i kinematografią science fiction, ale także ilustracje i komiksy sci-fi, w których dziecięca wyobraźnia wyprzedzała rzeczywistość. – Obok historycznych eksponatów pokazujących, jak zmieniało się wyobrażenie kosmosu, wystawa skłania do refleksji nad tym, że zabawki – często traktowane jako drobne, niewinne przedmioty – mogą być zwiastunami przyszłych technologii i wynalazków – podkreślają organizatorzy.
Wystawie patronują Kopernik i Lem.
Wystawa „Polskie medalierstwo 2018-2024” w Muzeum Narodowym
Najnowszym dokonaniom polskich artystów w dziedzinie medalierstwa poświęciło wystawę w oddziale Czapscy Muzeum Narodowe w Krakowie. Ekspozycja pozwala prześledzić ewolucję tej dziedziny sztuki w ostatnich latach. – Prezentowane dzieła można podzielić na dwie główne grupy. Pierwsza z nich obejmuje medale stworzone na zamówienie osób prywatnych i instytucji, które upamiętniają rocznice, wydarzenia oraz postaci. Dzieła te wpisują się w ustalone kryteria medalu i są kontynuacją wielowiekowej tradycji. Druga grupa to prace powstałe z artystycznych potrzeb samych twórców. Stanowią ich indywidualne wypowiedzi zarówno w sprawach bardziej osobistych, jak i w ważnych kwestiach społecznych oraz kulturowych – informują przedstawiciele muzeum.
Teatr Słowackiego mierzy się z legendarną powieść. Premiera „Ulissesa”
To prosta opowieść o małżeństwie (Martyna Krzysztofik i Krzysztof Zarzecki) przeżywającym żałobę po śmierci syna i o młodym studencie (Karol Kubasiewicz), poecie nie odnoszącym sukcesu, który mógłby im go zastąpić. Syn szuka ojca. Ojciec szuka syna – wyjaśnia reżyser Michał Borczuch.
Premiera 14 lutego na Dużej Scenie.
Więcej o spektaklu poniżej:
„Straszny dwór” na deskach Narodowego Starego Teatru
Premiera spektaklu będzie miała miejsce w odnowionej Sali im. Modrzejewskiej, która nie była wykorzystywana do wystawiania spektakli od około dekady. Jak zaznaczyła dyrektor Starego Teatru, Dorota Ignatjew, jest to „nowe otwarcie tego miejsca, inne”. Sala, znana dotychczas z salonów poezji Anny Dymnej, teraz będzie mogła pomieścić 80 widzów na każdym spektaklu.
„Straszny dwór” został zinterpretowany przez Annę Obszańską, młodą reżyserkę, która jest absolwentką Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Przedstawienie będzie grane 14, 15 lutego w Salo Modrzejewskiej.
Więcej o premierze:
Walentynkowy weekend w Ogrodzie Doświadczeń
Rozpoczynający się weekend to okazja, by zabrać swoją drugą połówkę w niezwykłą podróż dookoła świata – bez opuszczania Krakowa.
To doskonała sposobność, by przeżyć romantyczny wieczór pełen blasku i bajkowej atmosfery. Nie tylko pary mogą pospacerować pośród iluminacji przedstawiających najpiękniejsze zakątki świata i poczuć magię miłości w świetle tysięcy świateł. Wydarzenie jest biletowane, a weekend na odwiedzających czekają promocje.
W ogrodzie świateł miłość i magia nigdy się nie kończą.