Krakowscy naukowcy stworzyli swoje kosmetyki. Wkrótce będzie je można kupić

Podpisanie umowy fot. Joanna Skowrońska

Na rynek trafią kolejne kosmetyki stworzone w laboratoriach Politechniki Krakowskiej. Ma to być linia naturalnych produktów z unikatowym składnikiem, służących do „kompleksowej pielęgnacji skóry”.

Wprowadzenie na rynek nowej linii opartej na wynalazku naukowców będzie możliwe dzięki podpisanej właśnie umowie pomiędzy Politechniką Krakowską a polską firmą DUOLIFE S.A., specjalizującą się w produkcji naturalnych kosmetyków, suplementów diety i żywności funkcjonalnej. Nowe produkty na sklepowych półkach rozpoznać będzie można dzięki specjalnemu znakowi jakości - „Powered by PK”, przede wszystkim jednak wyróżniać je ma wyjątkowy skład.

– Linia produktów, które powstały w wyniku prac naszego zespołu, zawiera unikalny składnik, o wielokierunkowym działaniu, co ciekawe otrzymany na bazie roślinki szeroko rozpowszechnionej w Polsce – opowiada dr hab. Magdalena Malinowska.

I dodaje: – Ogromnie cieszymy się, że dzięki współpracy z firmą DUOLIFE kolejny nasz wynalazek trafi na rynek w postaci kosmetyków,  które tym razem mogą służyć do kompleksowej ochrony i pielęgnacji skóry.

Nadzieje polskiej firmy

Współpraca pomiędzy Politechniką a firmą DUOLIFE oparta będzie na dwóch umowach: ramowej dotyczącej szerokiej współpracy badawczo-rozwojowej Politechniki i DUOLIFE S.A. oraz szczegółowym porozumieniu, dotyczącym komercjalizacji rozwiązań z obszaru chemii kosmetyków, opracowanych na PK i chronionych zgłoszeniami patentowymi. Na podstawie umowy firma nabywa wyłączne prawa do patentów na politechniczne wynalazki.

– Proces przekształcania innowacyjnych pomysłów naukowców w gotowe do wejścia na rynek produkty i technologie nie jest łatwy – podkreśla rektor PK prof. Andrzej Szarata. – Wymaga współpracy nauki z biznesem, opartej na zrozumieniu wzajemnych potrzeb. Cieszymy się, że taką współpracę udało się nam zbudować z firmą DUOLIFE, która dostrzegła potencjał w naszych innowacjach i chce wokół nich kreować przewagę konkurencyjną. Jestem przekonany, że nowe produkty, oparte na politechnicznych wynalazkach, pomogą wzbogacić ofertę firmy i wyróżnić się na rynku w mocno konkurencyjnej branży.

Prezes DUOLIFE S.A. Bartosz Królikowski nie kryje, że wiąże z rozpoczętą właśnie współpracą duże nadzieje: – Firma stale rozwija swoje zaplecze badawczo-rozwojowe oraz, poprzez innowacyjne rozwiązania, swoje portfolio produktowe. Stąd też szeroko zakrojona współpraca naukowa z Politechniką Krakowską – mówi. – Nasza kooperacja pozwoli na podkreślenie jakości naszych produktów i umocni pozycję marki na rynku, a przede wszystkim ułatwi edukację i promocję na temat znaczenia właściwej pielęgnacji skóry dla zdrowia.

Jak tłumaczy Królikowski, proces wdrożenia opracowanych produktów na rynek obejmie optymalizację produkcji z jej dostosowaniem do skali przemysłowej, a także poszerzone badania objęte raportami bezpieczeństwa, badania aplikacyjne i aparaturowe, opracowanie etykiet produktowych i materiałów edukacyjnych oraz międzynarodową promocję produktów.

Nanoperfumy i lupeol

Przedstawiciele Centrum Transferu Technologii PK podkreślają, że rozwiązania w zakresie innowacyjnych produktów kosmetycznych na bazie naturalnych składników to specjalność Zespołu Badawczego Chemii i Technologii Kosmetyków prof. Elżbiety Sikory.

Co więcej, kosmetyczne nowości, które wprowadzi na rynek spółka DUOLIFE nie będą pierwszymi naturalnymi produktami, które narodziły się w laboratoriach krakowskiej uczelni i trafią na rynek. Jak podaje PK, w polskich i zagranicznych drogeriach są już dostępne m.in. bezalkoholowe nanoperfumy czy produkty do makijażu, oparte na politechnicznych wynalazkach.

Na rynkowy debiut czeka też odkryta na Politechnice Krakowskiej nowa pochodna lupeolu (innowacyjnie zmodyfikowanego składnika kory brzozy), skomercjalizowana w ubiegłym roku.

Aktualności

Pokaż więcej