Krakowska huta jeszcze bardziej eko

koksownia ArcelorMittal Poland fot. materiały prasowe

ArcelorMittal Poland zainwestuje 31,5 mln zł w modernizację koksowni, która nadal działa na terenie krakowskiej huty. Celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko przez zakład przetwórczy i ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Koks z krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland trafia głównie do dąbrowskiej huty koncernu. Produkowany jest w baterii koksowniczej, która posiada skomplikowany system odpylania. Teraz ten system zostanie zmodernizowany.

– Będzie to kompleksowa modernizacja systemu odpylania. Poszczególne urządzenia i elementy zostaną wymienione na nowe. Dzięki temu nie tylko poprawimy sprawność instalacji, ale również sprawność odpylania i ograniczymy emisje pyłowe – wyjaśnia Ryszard Opyrchal, dyrektor krakowskiej koksowni ArcelorMittal Poland.

Prace obejmą całą linię przesyłu: od baterii koksowniczej poprzez instalację suchego gaszenia koksu po odpylnię. Zmodernizowana zostanie również konstrukcja, wraz z izolacją termiczną, kapturów odpylających używanych podczas opróżniania komory baterii z koksu.

– Wymienimy 980 filtrów workowych, które znajdują się w naszej odpylni – mówi dyrektor krakowskiej koksowni. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku i potrwać do kwietnia 2022 roku.

Kolejnym dużym przedsięwzięciem jest budowa kolumny desorpcyjnej i instalacji wody amoniakalnej. Instalacja ta jest kluczowa dla dotrzymania parametrów oczyszczania gazu koksowniczego zgodnie z wymaganiami BAT. Prace nad budową mają się rozpocząć pod koniec bieżącego roku i zakończyć w ciągu 12 miesięcy

Mniej CO2

– Dekarbonizacja, czyli ograniczanie emisji dwutlenku węgla w procesach hutniczych, to cel strategiczny zarówno ArcelorMittal Poland, jak i całej Grupy ArcelorMittal. Ograniczanie naszego wpływu na środowisko także w odniesieniu do emisji pyłowych jest dla nas równie ważne. Inwestujemy w naszą krakowską koksownię, bo dzięki takim przedsięwzięciom realizujemy nasze zobowiązania w zakresie ochrony środowiska – komentuje Sanjay Samaddar, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

W krakowskiej hucie nadal funkcjonuje część przetwórcza, czyli koksownia, dwie walcownie i linia malowania blach, w które firma zainwestowała w ostatnich latach 500 mln zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus