Krakowskie pogotowie zamówiło kamizelki balistyczne

Pogotowie ratunkowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

12 kamizelek kuloodpornych zamówiło Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. To jedyna jednostka ratownictwa, która będzie miała na wyposażeniu sprzęt niezbędny np. podczas zamachów terrorystycznych.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe szykuje się na Światowe Dni Młodzieży. Oprócz zwykłych przetargów na dostawę niezbędnego sprzętu potrzebnego do ratowania ludzkiego życia i zdrowia, władze instytucji zadbały również o swoich pracowników. Do 12 ratowników trafią kamizelki kuloodporne. Koszt zakupu sprzętu bojowego pochłonie 18 960 złotych. Do Krakowa dostarczy je na dniach firma Moratex z Łodzi.

Kamizelki mają być niewidoczne dla uczestników wydarzenia religijnego. Władze pogotowia postawiły w przetargu konieczny wymóg, że odzież ma być skryta pod wewnętrznym okryciem. Wymogiem jest także to, aby konstrukcja kamizelki „ochroniła najżywotniejsze organy wewnętrzne użytkownika”.

Oprócz kamizelek, które mają być kuloodporne i odłamkooodporne, wojewódzka instytucja nabędzie 12 pasów taktyczno-asekuracyjnych oraz tyle samo kasków ratowniczych z wbudowaną ochroną oczu. Sprzęt ma trafić do grup segregacyjnych, których członkowie dokonują oceny stanu poszkodowanego i decydują, w jakiej kolejności ma być udzielona pomoc medyczna.

Względy bezpieczeństwa

– Do zakupu kamizelek zostaliśmy zobowiązani wymogami bezpieczeństwa, narzuconymi przez służby odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży – wyjaśnia potrzebę zamówienia Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Zarówno utworzenie grupy segregacyjnej, jak i jej wyposażenie, zostało określone przez ekspertów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas ŚDM – dodaje.

News will be here