„Kreatywy” w Teatrze KTO. Przestrzeń, która połączy świat osób głuchych i słyszących

Założycielką Fundacji Migawka jest Dominika Feiglewicz fot. Klaudyna Schubert

30 września w Krakowie zaczynają działać „Kreatywy. Centrum Kreatywności”. Pierwsza w Polsce przestrzeń dla osób niesłyszących, niedosłyszących i słyszących znajduje się w Teatrze KTO.

Nową przestrzeń stworzyła Fundacja Migawka. „Kreatywy. Centrum Kreatywności” to pierwsza w naszym kraju przestrzeń twórcza dla osób niesłyszących, niedosłyszących i słyszących, której celem jest rozwój twórczego myślenia, mówienia o sztuce i bycia w sztuce.

„Przestrzeń wolna od ograniczeń”

Jak zaznacza prezeska fundacji, Dominika Feiglewicz, do tej pory osoby z niepełnosprawnościami słuchu nie miały w Polsce dostępu do stałego miejsca, w którym mogłyby rozwijać swoje zdolności artystyczne razem z osobami słyszącymi.

– Fundacja Migawka postanowiła to zmienić. Będzie to przestrzeń wolna od wszelkich ograniczeń, przestrzeń wolności twórczej, która możliwa jest do uzyskania wyłącznie dzięki sztuce. W ramach „Centrum Kreatywności” będziemy realizowali naszą innowacyjną metodę rozwoju kreatywności osób słyszących i niesłyszących – mówi Dominika Feiglewicz.

Jej celem jest połączenie dwóch światów – osób słyszących i niesłyszących, dla których sztuka ma być płaszczyzną do dialogu, przełamywania barier i wspólnego tworzenia. Na każdym spotkaniu będzie obecny tłumacz języka migowego.

Pierwsze spotkanie otwarte dla wszystkich odbędzie się 4 października. Wstęp wolny.

Najpierw była „Wojna w niebie”

Fundacja Migawka istnieje od lutego 2019 roku. Jej założycielką jest krakowska aktorka Dominika Feiglewicz, która posługuje się Polskim Językiem Migowym. Grupę tworzą osoby słyszące, słabosłyszące i niesłyszące, działające w różnych dziedzinach sztuki.

Nim powstała fundacja, grupę osób połączył wspólny projekt – spektakl „Wojna w niebie”, który wyreżyserowała Feiglewicz.

Scenariusz spektaklu jest oparty na utworze „Wojna w niebie” Josepha Chaikina. Autor poprzez afazję (zaburzenie funkcji językowych powstałe w wyniku uszkodzenia mózgu) sam został wykluczony ze społeczeństwa, a mimo to nadal tworzył, co stało się jego terapią i drogą powrotną do zdrowia.

To sztuka o poszukiwaniu własnej tożsamości, problemach bycia niezrozumianym przez otoczenie i trudnościach społecznych wynikających z barier komunikacyjnych.

– Sklejaliśmy nasze doświadczenia i tak powoli powstawała „Wojna w niebie”. Sama nie pociągnęłabym tego pomysłu. Tworzyli ze mną ten spektakl ludzie z wielkim sercem i doświadczeniem artystycznym. Poza naszą piątką jest ich jeszcze cała lista. To tylko dzięki ich wrażliwości i zespołowości doszliśmy do tego, co jest dziś. Od początku stawiałam na to, że jak coś robimy, to musi być na poziomie, a nie na poziomie domu kultury z teatrzykiem cieni. Od razu zaznaczam, że nie mam nic przeciwko teatrzykom cieni – mówiła nam dwa lata temu Dominika Feiglewicz.

Cztery odcienie teatru

Centrum będzie się mieścić w nowej siedzibie Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50. „Kreatywy” powstały w ramach projektu „Cztery odcienie teatru”.

W jego ramach przygotowane zostały cztery przeplatające się cykle, oscylujące wokół różnych form teatralnych i warsztatów, poruszające tematy związane problemami współczesnego świata. To teatr korzeni (folklor, etno), teatr pozawerbalny (integracja z osobami z niepełnosprawnościami), performance (ciało i ekologia) i teatr otwarty (nowe technologie, nowe media).

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus