W odpowiedzi na pojawiające się informacje o przypadkach otrucia psów policja stwierdza, że nie otrzymała zgłoszeń w tej sprawie, a doniesienia dotychczas się nie potwierdziły.
O przypadkach zatruć informowało w ostatnim czasie m.in. Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. – Jeśli zauważycie cokolwiek podejrzanego, rozrzucone resztki jedzenia, ziarno o nietypowym kolorze – zgłaszajcie na straż miejską i/lub policję – apelowali działacze KTOZ.
O sprawie pisał w swoich mediach społecznościowych także radny Łukasz Gibała, informując o kilkunastu zgłoszeniach takich przypadków z ostatnich tygodni. Również miasto wydało komunikat. – Incydenty celowego trucia zwierząt odnotowano m.in. w okolicach ulic: Rusznikarskiej, Wybickiego, Krowoderskich Zuchów, Batalionu „Skała” AK, w parku Krowoderskim oraz na os. Dywizjonu 303. Trutka jest bardzo niebezpieczna – część psów nie przeżyło po zetknięciu z tą rozsypaną substancją. Należy zwracać uwagę, czy pies nie staje się ospały i apatyczny, wymiotuje lub nie chce je jeść. To mogą być objawy zatrucia – czytamy na stronie Krakowa. Urzędnicy również przypominają o zgłaszaniu takich przypadków służbom.
Policja apeluje o zgłaszanie
W czwartek komunikat w tej sprawie wydała natomiast krakowska policja. Policjanci informują, że nie otrzymali w ostatnim czasie zawiadomień od właścicieli czworonogów, aby ich zwierzęta miały zostać otrute, lub aby miały one zjeść podczas spacerów rozrzuconą trutkę.
– Również żaden z weterynarzy nie zgłaszał policji wystąpienia takiego problemu. Niemniej policjanci weryfikują pojawiające się w mediach doniesienia, jednak do tej pory one się nie potwierdziły. Dodatkowo dzielnicowi otrzymali zadania, aby zwrócić uwagę czy w ich rejonach nie występuje opisany problem. Na podstawie rozmów z mieszkańcami również nie potwierdzono, aby dochodziło do takich zdarzeń – czytamy na Facebooku.
– Apelujemy do właścicieli czworonogów o zgłaszanie policji podejrzenia, że do zgonu zwierzęcia mogło dojść w wyniku otrucia podczas spaceru. Prosimy również o kontakt weterynarzy, jeśli stwierdzą, że pies, bądź też inne zwierzę mogło zostać otrute – piszą funkcjonariusze.