Kulturalna Wielkanoc w Krakowie. Jarmark na Rynku Głównym, Misteria Paschalia, Emaus i Rękawka

fot. Krzysztof Kalinowski
W tym roku Wielkanoc w Krakowie nabierze wyjątkowego charakteru. A to za sprawą wielu kulturalnych wydarzeń. Mowa o odpuście Emaus, Rękawce, Festiwalu Misteria Paschalia czy jarmarku na Rynku Głównym.

– Okres Wielkanocny to dla wielu czas duchowego skupienia, z którym wiąże się też szereg cennych, lokalnych tradycji. Chcemy je pielęgnować, rozwijać i promować. Dlatego zależy nam, by wszystkie elementy wielkanocnego programu miasta miały spójny i osadzony w krakowskim dziedzictwie kulturowym charakter – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jakie atrakcje czekają więc na mieszkańców Krakowa i turystów?

Emaus w nowej odsłonie

W Poniedziałek Wielkanocy na Zwierzyńcu odbędzie się słynny odpust Emaus. Jednak w zupełnie nowej odsłonie. Od tego roku organizacją wydarzenia zajmuje się miasto, a o bogaty program kulturalno-edukacyjny dba Krakowskie Forum Kultury wraz z innymi instytucjami.

Tym, co zmieni się najbardziej, będzie estetyka całego odpustu. Spacerując po Zwierzyńcu, będzie można zobaczyć spójne kolorystycznie namioty i uporządkowane rzędy kramów oferujących tradycyjne rzemiosło, rękodzieło, towary rodzimej produkcji, emausowe przysmaki i zabawki.

– Miastu zależy, aby z chaotycznego wydarzenia handlowego, nastawionego na sprzedaż masowo produkowanych towarów niskiej jakości, Emaus stał się inicjatywą, która przywraca wartość tradycjom rzemieślniczym i zabawkarskim – nierozerwalnie związanym z folklorem zwierzynieckim – informują organizatorzy.

Na kramach nie znajdziemy więc importowanych, plastikowych produktów oraz tych, które budzą kontrowersje. Mowa m.in. o figurkach Żydów z pieniążkami.

Odpustowi będzie także towarzyszyć bogaty program kulturalno-edukacyjny (koncerty, spektakle czy warsztaty dla dzieci).

Mówiąc o Emaus, trudno nie wspomnieć o drzewku życia, symbolizującym odrodzenie. Tę oryginalną pamiątkę przez wiele lat można było nabyć właśnie podczas odpustu. Tradycyjne drzewka emausowe składały się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami. Dlaczego?

Dawniej wierzono, że dusze zmarłych wracają na ziemię i pod postacią ptaków szukają schronienia w gałęziach drzew.

W tym roku Muzeum Krakowa już po raz ósmy organizuje konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe. Prace przyjmowane będą 9 kwietnia w godz. 10-12 na skwerze pod klasztorem Norbertanek. Wyniki zaś zostaną ogłoszone w Poniedziałek Wielkanocy w ogrodzie Domu Zwierzynieckiego o godz. 12.00.

– Muzeum Krakowa wybrało akurat tę zabawkę, żeby dać jej drugie życie, przybliżyć ją krakowianom i światu jako symbol odradzającego się życia i nadziei, która pojawia się razem z wiosną ‒ mówi Maria Lempart, kierownik Domu Zwierzynieckiego.

Konkurs organizowany jest w kilku kategoriach: dzieci (do 12 lat), młodzież (12-18 lat), dorośli. Wyodrębniona została także kategoria dla rodzin oraz grup z przedszkoli czy szkół. Wystawę pokonkursową będzie można zobaczyć w Pałacu Krzysztofory od 20 kwietnia.

Festiwal Misteria Paschalia

„Powrót do źródeł” – tak brzmi hasło tegorocznej edycji Festiwalu Misteria Paschalia, który rozpocznie się już 12 kwietnia. To muzyczna opowieść składająca się z różnych kompozycji związanych z czasem Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Pierwszego dnia festiwalu będzie można usłyszeć psalmy z „Melodii na psałterz polski” Mikołaja Gomółki w wykonaniu Chóru Polskiego Radia. Koncert odbędzie się w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu.

Misteria Paschalia potrwają do Poniedziałku Wielkanocnego, a zakończy je współczesna premiera oratorium Jacoba Schubacka „Die Jünger zu Emaus” z 1778 roku. Utwór ten opowiada o spotkaniu dwóch zmierzających do Emaus uczniów ze zmartwychwstałym Jezusem.

Powraca Jarmark Wielkanocny

W dniach 7-18 kwietnia na Rynku Głównym zagości Jarmark Wielkanocny. Powraca on po dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią. W tym roku krakowianie oraz przyjezdni znów będą mogli nabyć regionalne wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze związane z Wielkanocą.

Organizatorzy wydarzenia nie zapomnieli także o programie artystycznym. Będą występy regionalnych zespołów oraz uroczyste święcenie wielkanocnych koszyczków. Pojawi się także nowa linia graficzna jarmarku, nawiązująca do folkloru i tradycji zwierzynieckich.

Święto Rękawki na Kopcu Krakusa

Po dwóch latach powraca także Tradycyjne Święto Rękawki organizowane przez Centrum Kultury Podgórza. 19 kwietnia na Kopcu Krakusa pojawi się jarmark historyczny oraz słowiańska osada z 300 wojami.

– Tradycyjne Święto Rękawki to swego rodzaju wehikuł czasu, podróż w czasie. Każdy, kto tego dnia wybierze się na Kopiec Krakusa, w momencie, kiedy się tam znajdzie, ma wrażenie, że wszedł do innej epoki. To za sprawą strojów, asortymentu i przede wszystkim za sprawą wojów i białek, którzy odtwarzają życie we wczesnośredniowiecznych osadach – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Klechdy i podania krakowskie”, a na Kopcu Krakusa pojawi się szereg atrakcji.

– Uczestnicy będą mogli nie tylko zobaczyć rekonstrukcję wczesnośredniowiecznej bitwy i obrzędów związanych z nadejściem wiosny, ale również poznać bliżej bohaterów najciekawszych legend i ludowych opowieści związanych z Krakowem i okolicami – wyjaśniają organizatorzy.