Kwarantanna. Jak sobie radzić ze stresem i frustracją?

fot. Pixabay.com

Kwarantanna oprócz pomocy w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, ma także swoje złe strony. Może negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne.

– Długotrwała izolacja ma wpływ na psychikę, szczególnie tych ludzi, którzy żyją w rodzinie z dysfunkcjami – mówi dr Rafał Abramciow, wykładowca psychologii na Uniwersytecie Pedagogicznym.

Samotność nikomu nie służy

Dr Abramciow tłumaczy, że negatywny wpływ kwarantanny dotyka zwłaszcza osób, które są ofiarami rodzin patologicznych. Jeśli chodzi o rodziny bez dysfunkcji, i tutaj izolacja ma swój negatywny wpływ.

– Brak sportu, higieny fizycznej czy nawet spacerów również wpływa na psychikę, ponieważ człowiek jest jednością psycho-fizyczną – wyjaśnia dr Abramciow. Dodaje też, że przedłużająca się kwarantanna powoduje również stres, a ten ma negatywny wpływ na naszą odporność.

Z kolei osoby ze skłonnościami do depresji, samotność, przymus siedzenia w domu, może doprowadzić do zachorowania na depresję. – Z psychologii klinicznej wiadomo, że osoby ze skłonnościami do depresji lub te, które już chorują, nie powinny przebywać w samotności. Teraz niestety nie można zastosować takich zaleceń – zauważa dr Abramciow.

Będzie więcej przemocy?

Długotrwała izolacja może prowadzić do frustracji. – Frustracja to pierwszy psychologiczny czynnik wywołujący agresję u ludzi – wyjaśnia dr Abramciow. Jednak nie tylko siedzenie w domu wywołuje frustrację. Jest ona też spowodowana utratą lub możliwością utraty miejsc pracy. Frustracja zatem prowadzi do agresji, a agresja może nawet skutkować przemocą domową.

– W każdej sytuacji, kiedy pracownicy socjalni podczas kontaktu telefonicznego z osobami objętymi pomocą MOPS uzyskają informację o trudnościach w funkcjonowaniu i radzeniu sobie w codziennym życiu, jak również o kryzysach wywołanych stanem epidemii w kraju, przekazują informację o możliwości skorzystania z nieodpłatnego poradnictwa psychologicznego świadczonego telefoniczne przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Ośrodki Poradnictwa i Terapii Rodzin – informuje Agnieszka Pers, przedstawicielka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Pers informuje też, że codziennie monitorowana jest też sytuacja osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie, i osób, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie.

Jak sobie radzić z negatywnymi emocjami?

Dr Abramciow radzi, jak można poradzić sobie ze stresem i frustracją spowodowaną kwarantanną. Ważne jest, by dużo rozmawiać z bliskimi na temat tego, co nas frustruje. Pomoże to w rozładowaniu negatywnych emocji.

Ważny jest też ruch. Można postawić na ćwiczenia w domu lub – zachowując najwyższą ostrożność – wyjść pobiegać, przespacerować się czy pojeździć na rowerze. Sprawdzą się tu również techniki psychologiczne w postaci medytacji, kontemplacji, a w przypadku ludzi wierzących – modlitwy.

Pomocne będzie również pozytywne myślenie. Jak jednak myśleć pozytywnie w okresie pandemii? Należy skupić się przede wszystkim na myśleniu przyszłościowym, przecież kwarantanna wreszcie się skończy. – Jak to mówią, nadzieja umiera ostatnia, a my tę nadzieję nadal mamy, że pandemia minie i że będzie lepiej – kwituje dr Abramciow.