Ledowe lampy oświetlą kolejne części miasta [VIDEO]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Parki, ulice, przejścia dla pieszych, a nawet całe osiedla – w tym roku Zarząd Dróg Miasta Krakowa zamierza zamontować ledowe oświetlenie w wielu punktach miasta.

Ledowe oświetlenie stopniowo wypiera tradycyjne sodowe lampy. Od momentu, kiedy w Krakowie pojawiły się pierwsze ledowe latarnie, technologia zdążyła się rozwinąć i dziś nikt już nie ma wątpliwości co do tego, że czas oświetlenia sodowego już się kończy.

Mieszkańcy zdecydowali

Duża część inwestycji związanych z oświetleniem to zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego. – Mieszkańcy wyraźnie dają do zrozumienia, że oczekują, by wykorzystywane przez nich ciągi piesze były oświetlone. Znacznie wzrasta wówczas poczucie bezpieczeństwa – tłumaczy Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Na liście takich zadań znalazły się m.in. wymiana oświetlenia na fragmencie ul. Do Wilgi – Do Wilgi – promenada spacerowa etap II, doświetlenie przejść dla pieszych dodatkowymi lampami LED – Oświetlenie przejść dla pieszych, oświetlenie przy ul. Obrońców Krzyża – Bezpieczna droga na plac Bieńczycki, montaż latarni ulicznych przy ul Rozrywka – Oświetloną Rozrywką do Parku Reduta oraz wykonanie oświetlenie przy ul. Łopackiego – Doświetlenie chodnika prowadzącego do szpitala Rydygiera. ZDMK jest już na różnych etapach wyboru wykonawców i w tym roku wszystkie te zadania mają się doczekać realizacji.

W centrum i poza nim

To tylko niewielka część planów. Nowe oświetlenie ma się też pojawić na dwóch ulicach w Swoszowicach: Stepowej (od ul. Wyrwa do ul. Siarczanogórskiej) i Wyrwa (od ul. Podgórki do ul. Stepowej). Latarnie mają też stanąć na ul. Na Zakolu Wisły – ZDMK czeka na oferty wykonawców do 8 kwietnia. W tym roku dodatkowe latarnie pojawią się też przy ul. Tabacznej i Mycielskiego i w rejonie bloku nr 41 na os. 2 Pułku Lotniczego.

– Wkrótce będziemy szukać wykonawców m.in. dla takich zadań jak dobudowa oświetlenia na ulicach Mirowskiej, Kościuszki i Zakręt oraz oświetlenie pomnika na placu Niepodległości – wylicza Pyclik. Jak mówi, zarząd dróg ma już w tych przypadkach gotową dokumentację projektową.

Na ledowe latarnie czekają też całe osiedla. Takie zakrojone na dużą skalę przedsięwzięcie planowane jest na os. Albertyńskim i os. Niepodległości w Bieńczycach. 21 słupów oświetleniowych z oprawami trafi też do parku między ul. Sieroszewskiego a ul. Klasztorną na os. Młodości w Nowej Hucie – wszystko do końca tego roku. – Wymianę opraw oświetleniowych mamy w planach również w ciągu ul. Wielickiej, od granicy miasta do ul. Teligi, oraz w dzielnicy Prądnik Czerwony – zapowiada przedstawiciel jednostki.

Bezpieczniej na przejściach

Na wyróżnienie osobną kategorią zasługuje doświetlanie przejść dla pieszych. Biorąc pod uwagę wchodzące w życie 1 czerwca przepisy o pierwszeństwie pieszych miasto zapowiedziało, że będzie szczególną rolę przykładać do doświetlania przejść dla pieszych.

– Zdecydowana większość zadań, które będziemy w tym roku realizowali, dotyczy ul. Andersa. Będziemy oświetlać praktycznie wszystkie przejścia na tej ulicy, ponieważ wspólnie z Miejskim Inżynierem Ruchu uznaliśmy, że lepszym rozwiązaniem jest zajmowanie się całym ciągiem ulic, niż punktowo w różnych częściach miasta – stwierdza Pyclik. W ramach przetargu, który ma zostać ogłoszony w kwietniu, ma się znaleźć łącznie 17 lokalizacji. Na liście jest też m.in. ulica Borkowska i Forteczna.

– Wszystkie te działania mają spowodować, by poruszanie się po zmroku po Krakowie było wygodniejsze i bezpieczniejsze. Technologia, którą wykorzystujemy, jest znacznie praktyczniejsza: stare okrągłe lampy często świeciły w niebo zamiast dobrze oświetlać drogę. Dodatkowo ledowe lampy zużywają o wiele mniej energii, co w dłuższej perspektywie przekłada się na oszczędności – wylicza rzecznik ZDMK.