Lepszy Kraków poszerza grono swoich ekspertów

Zaczynaliśmy przed rokiem myślenie o zmienianiu Krakowa. Dziś jest nas już setka. Setka ekspertów, setki sympatyków – mówił na spotkaniu ekspertów stowarzyszenia Lepszy Kraków jego inicjator prof. Stanisław Mazur.

W piątek stowarzyszenie Lepszy Kraków zorganizowało wydarzenie pod hasłem „ARENA IDEI: Lepsza Europa, Lepsza Polska, Lepszy Kraków”. Wzięło w nim udział około 300 uczestników. Debatowali były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego profesor Jerzy Buzek, były wicepremier RP profesor Jerzy Hausner oraz rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie profesor Stanisław Mazur.

Dziesięć zespołów

Piątek był też dniem spotkania zespołów eksperckich działających pod szyldem Lepszego Krakowa. – Mamy ich już 10, niedługo dołączą kolejne. To już ponad setka kompetentnych i zaangażowanych ludzi, którym zależy na wypracowaniu rozwiązań dla miasta w wielu obszarach. Będą z nich mogły korzystać i obecne, i przyszłe władze Krakowa – przekonuje Stanisław Mazur.

Zespoły zajmują się różnymi dziedzinami życia miasta – od biznesu przez bezpieczeństwo, transport, kulturę, architekturę po sport. – Nie załatwimy problemów globalnych w skali miasta. Ale to, co powinniśmy, to adaptować się do tego zmieniającego się klimatu. Szukamy rozwiązań, które byłyby ekonomicznie uzasadnione i poprawiały komfort życia w mieście. Na przykład technologie pozwalające gromadzić energię w wodzie. Do tego kwestia transportu – to rozwiązania, żeby ten transport nie był konieczny, żeby wszystkie niezbędne potrzeby można było załatwić w okolicach. Nad tym pracujemy – mówił prof. Sławomir Śmiech, z zespołu zajmującego się zrównoważonym rozwojem.

Kraków dwóch przestrzennych prędkości

Możemy mówić o Krakowie dwóch przestrzennych prędkości. Mamy ten fajny Kraków, centrum, Kazimierz. Kraków, który każdy lubi. Ale Kraków to też Ruczaj, Górka Narodowa, osiedle Avia. To nie są przestrzenie miastotwórcze – mówiła Małgorzata Tomczak, redaktorka naczelna Architektura & Biznes. – Dlatego są z nami przedstawiciele miasta, które tworzy otoczenie prawne. Ale są też deweloperzy, którzy też chcą wziąć odpowiedzialność za miasto. W raporcie są konkretne postulaty, żeby ta przestrzeń była lepsza. Na jednej z debat prof. Mazur rzucił, że Kraków potrzebuje paktu dla przestrzeni. Podjęliśmy ten temat - pracujemy dziś, żeby podpisały go różne środowiska – stwierdziła.

– Cieszę, że te 10 stolików wreszcie się zobaczyło. Będzie ich więcej. Miasto nie jest oczywiście podzielone na hermetyczne sekcje, więc one muszą się przenikać i ze sobą rozmawiać. To spotkanie temu właśnie służyło – podsumował Tomasz Wojtas, prezes stowarzyszenia Lepszy Kraków.

News will be here