Lotna Czytelnia powraca na Planty

Lotna Czytelnia fot. mat.prasowe WBP w Krakowie

Nowy sezon Lotnej Czytelni czas-start. Od 2 czerwca w każdą pogodną środę krakowianie będą mogli spotkać na Plantach rower cargo pełen książek.

– Zasady akcji są proste i niezmienne: nie potrzeba karty bibliotecznej, nie ma terminu zwrotu. Wystarczy wziąć książkę z Lotnej Czytelni i czytać, a po przeczytaniu oddać do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy Rajskiej lub do roweru – tłumaczy Agnieszka Będkowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

To już dziewiąty sezon działalności czytelni, który startuje dokładnie 2 czerwca. Od godziny 17.00 krakowianie będą mogli spotkań na Plantach charakterystyczny, wypełniony książkami, biały rower cargo.

Biblioteka, która łączy

Do tej pory rower Lotnej Czytelni wyruszał z przed Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie prawie 300 razy, za każdym razem wioząc ok. 90 książek, z których zazwyczaj połowa zostawała wypożyczona.

– Książki z Lotnej czytelni systematycznie wracają do Biblioteki, a zachęceni akcją czytelnicy przekazują nam wciąż kolejne. Dzięki temu nasz projekt może się rozwijać. Wśród naszych stałych czytelników są zarówno pracownicy korporacji, rodzice i dziadkowie z dziećmi, młodzież, jak i osoby bezdomne, dla których Planty są domem, bo Lotna Czytelnia to prawdziwa biblioteka łącząca ludzi o różnym statusie społecznym i finansowym – zaznacza Będkowska.

Aby mógł znaleźć coś dla siebie, wyjazdy Lotnej Czytelni są poświęcone różnej literaturze, i tak jeździ: Lotna Czytelnia z dreszczykiem, Lotna czytelnia z biografią, Lotna Czytelnia z romansem, Lotna Czytelnia z komiksem, Fantastyczna Lotna Czytelnia, Lotna Czytelnia w podróży, Lotna Czytelnia dzieciom, Lotna Czytelnia z poezją.

Lotna Czytelnia to projekt, który wystartował w sierpniu 2013 r. dzięki współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów. Od tego czasu systematycznie, co roku jest kontynuowany w okresie wiosenno-letnim.

Charakterystyczny rower cargo krąży po Plantach od początku czerwca do końca września, zachęcając odpoczywających tam ludzi do czytania na świeżym powietrzu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus