News LoveKraków.pl

Masterplan dla Wesołej może kosztować kilkaset tysięcy złotych

Wesoła fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Rynkowy koszt opracowania masterplanu, który jest potrzebny do kompleksowego zagospodarowania poszpitalnych terenów na Wesołej, szacowany jest na kilkaset tysięcy zł – dowiedział się portal LoveKraków.pl.
W czerwcu tego roku jako pierwsi informowaliśmy, że odpowiedzialna za urządzanie poszpitalnych terenów przy ulicy Kopernika Agencja Rozwoju Miasta Krakowa chce w końcu przygotować masterplan, który ma wskazać, w jaki dokładnie sposób kompleksowo zagospodarować obszar Wesołej. To łącznie 50 hektarów, ale miasto jest właścicielem tylko niewielkiej części o powierzchni 9 ha i właśnie tego fragmentu miałby dotyczyć dokument. Kilkuhektarowy teren wraz z budynkami, w 2019 roku, miasto kupiło od Szpitala Uniwersyteckiego, co kosztowało 283 mln zł. Od tamtej pory poszpitalne grunty wraz z okazałymi gmachami nie doczekały się kompleksowej rewitalizacji.

Jak przekazała nam Aleksandra Mitura z Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, obecnie koncepcja tworzenia masterplanu dla Wesołej jest konsultowana i uzgadniana z Głównym Architektem Miasta Krakowa, czyli z Januszem Sepiołem. – Wkrótce zostanie przedstawiony harmonogram działań. Chcielibyśmy, by dokument był gotowy do połowy przyszłego roku – dodaje Mitura. Jest tylko jeden problem. Okazuje się, że rynkowy koszt opracowania masterplanu szacowany jest na kilkaset tysięcy złotych. – Dlatego poszukujemy rozwiązań, dzięki którym zredukujemy tę kwotę – podkreśla przedstawicielka miejskiej spółki.

Kultura na Wesołej

Działania ARMK nieraz były krytykowane. Radni miejscy wskazywali, że miasto nie ma pomysłu na zagospodarowanie wartego wiele milionów złotych terenu nieopodal Plant, który mógłby się stać wizytówką Krakowa. Dopytujemy w miejskiej spółce, co obecnie dzieje się na Wesołej? Jej przedstawiciele chwalą się, że coraz więcej podmiotów kultury wybiera poszpitalne tereny na miejsce swoich działań. – Odbywają się tu wydarzenia takie jak Open City, Open Eyes Art Festival, Unsound Festival, Wianki, Sacrum Profanum, Patchlab Festival. Swoje stałe siedziby znalazły tu m.in. Krakowskie Biuro Festiwalowe, Capella Cracoviensis, Spółdzielnia Muzyczna, Stowarzyszenie Rozstaje. Od ponad roku stałą działalność prowadzi Apteka Designu – zapewnia Aleksandra Mitura.

W dawnej dzielnicy działa również m.in. nowo otwarta restauracja. Spółka przypomina, że znajduje się tam wciąż Oddział Kliniczny Psychiatrii, który w przyszłości ma się przenieść do Prokocimia, gdzie Szpital Uniwersytecki ma swoją nową siedzibę. Co w najbliższym czasie będzie się działo na poszpitalnych terenach? – Wkrótce rozpocznie się remont budynku przy ul. Śniadeckich 3 pod siedzibę FabLabu Małopolska, a także kolejnych przestrzeni dawnego klasztoru, gdzie będzie prowadzona działalność w formie Obserwatorium Trendów dla Kultury – podkreślają w ARMK. Wskazują, że z kolei już udało się przygotować teren zielony do wypoczynku dla mieszkańców.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki