Miastu uda się sfinalizować zakup Zakrzówka w czerwcu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Czerwiec to kolejny termin, kiedy mają być dopięte formalności związane z nabyciem przez miasto terenów nad Zakrzówkiem. Wcześniej jednak plan muszą zatwierdzić komisje rady miasta, a następnie zgodę będzie musiał wyrazić prezydent.

Mija prawie rok, odkąd miasto ogłosiło, że większość terenów wokół zalewu w Dębnikach będzie należało do gminy i że rozpoczną się prace związane ze stworzeniem parku i kąpieliska. Sprawa się przedłużyła, gdyż firma, która zgodziła się na sprzedaż gruntów za ponad 23 mln zł i rozliczenie w działce wartej ponad 3 mln złotych, wycofała się z wcześniejszej umowy.

Powodem mogła być była niepewność, jaką miał deweloper co do tego, czy w rejonie Zakrzówka nie zostanie ustanowiona strefa ochronna dla węża gniewosza. Zresztą, Elżbieta Koterba przyznawała, że zwierzę pomogło miastu w negocjacjach,

Ostatecznie na kilkanaście dni przed ogłoszeniem przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, że gad nie będzie miał większych przywilejów niż dotychczas, prywatny właściciel zrezygnował z działki. Wolał pieniądze. I pozbycie się problemu w postaci protestujących ekologów.

Działka zostaje

– Umowa pozyskania terenów objętych Parkiem Zakrzówek, stanowiących własność spółki Kraków City Park  jeszcze nie została zawarta z uwagi na fakt, iż na wniosek właściciela zmienione zostaną warunki transakcji – przypomina Jan Machowski z biura prasowego urzędu miasta.

6 kwietnia poinformowali o tym przedstawiciele firmy. – Stwierdzili, iż rezygnują z zamiany jednej z nieruchomości objętej Parkiem Zakrzówek  za działkę będącą własnością gminy, proponując jednocześnie jej sprzedaż za kwotę zgodną z operatem szacunkowym –  3,3 mln zł – dodaje Machowski.

Plan na czerwiec

Łącznie miasto wykupi 27 hektarów, które zostały wycenione przez rzeczoznawcę na ok. 25 mln zł. A działka przy ul. św. Jacka pozostanie w majątku miasta. Teraz urzędnicy muszą przedstawić informacje radnym, m.in. na komisji budżetowej. – Po podpisaniu zarządzenia przez prezydenta Krakowa możliwe będzie podpisanie umowy notarialnej, które planowane jest na czerwiec – informuje Machowski.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki