Mieszkańcy Czyżyn posprzątali Park Lotników Polskich

Przedostatnia niedziela września upłynęła kilkudziesięciu chętnym na sprzątaniu Parku Lotników Polskich w Czyżynach. Do oczyszczania terenu włączyli się zarówno okoliczni mieszkańcy jak i uczestnicy ścieżek biegowych.

Budowa społeczeństwa obywatelskiego

Tegoroczne sprzątanie Parku Lotników Polskich oraz Parku im. gen. Stanisława Skalskiego pod hasłem „Odkrywamy Polskę” pomogło zrealizować Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. MPO udostępniło Radzie Dzielnicy Czyżyny rękawiczki oraz worki na śmieci. Do akcji włączyły się również Szkoły Podstawowe nr 52, 155 i 156, a także członkowie AZS AWF Masters.

– Takie akcje pozwalają przede wszystkim na budowanie społeczeństwa obywatelskiego – mówi Michał Franczyk, radny Dzielnicy XIV Czyżyny. – Grupy, które korzystają z parku, a jest ich wiele: Yoga, Nordic Walking, rowerzyści, biegacze, czy rolkarze nie powinni zaśmiecać parku, ale o niego dbać. Również dzieci z podstawówki powinny być wychowywane tak, abyśmy mieli świadome społeczeństwo.

Do pomocy przy sprzątaniu Parku Lotników Polskich zaproszeni zostali trenujący tam biegacze. Dzięki nim udało się oczyścić okolice pętli, po których biegają. – Jako że naszym celem jest zawiązanie ściślejszej współpracy z Dzielnicą XIV, chcemy pokazać, że jesteśmy dobrze zorganizowani również w takich społecznych akcjach – deklarowali Mastersi jeszcze przed rozpoczęciem sprzątania. – To będzie też dobra rozgrzewka, bo trzeba będzie się czasami schylić po jakieś papiery czy puszki po napojach. Połączymy pożyteczną akcję z promocją naszej grupy i pokażemy, że czujemy się niejako gospodarzami parku – zapewniali.

Powiększą park?

Parku Lotników Polskich nie udało się jednak posprzątać w całości. Śmieci należy usunąć jeszcze z terenów znajdujących się w sąsiedztwie prywatnych posesji przy al. Pokoju, budowanej hali widowiskowo-sportowej, a także 17. działek przy ul. Lema. Działki te nie należą do parku, jednak rada dzielnicy 12 września podjęła uchwałę w sprawie wniosku o wykup owych terenów przez Gminę Miasta Kraków. – Działki te nie są teraz używane i niszczeją – mówi radny dzielnicy Michał Franczyk. – Po uporządkowaniu mogłyby powiększyć obszar parku o teren większy niż został zabrany pod Ogród Doświadczeń. Przypominam że w 2014 roku mamy Mistrzostwa Europy w siatkówce i po wyjściu z hali turyści oraz kibice będą te działki widzieć – dodaje.

Według radnego, jedynym terenem, który w tym momencie mógłby zostać włączony do parku poza ww. działkami jest obszar od brakującej ul. Lema do zajezdni tramwajowej Wieczysta oraz przy al. Jana Pawła II. Miejsca te posiadają jednak przeznaczenie usługowo-mieszkaniowe. – Gdyby miasto zostało gospodarzem Igrzysk Olimpijskich 2022, mogłyby tam powstać hotele i małe usługi, a na obrzeżach parku strefa kulturowa, która ewentualnie później zostałaby włączona do parku – mówi radny.

Potrzebne częstsze sprzątanie

Jak twierdzi Franczyk, Park Lotników Polskich ciągle leży w polu zainteresowania Rady Dzielnicy Czyżyny. – Rada inwestuje konsekwentnie w oświetlenie parku, aby był bezpieczny, a także w renowację ogródka jordanowskiego, który powstał już 7 lat temu – informuje radny. – Chce przygotować plan jego zagospodarowania tak, aby korzystające z atrakcji parku grupy nie przeszkadzały sobie w rekreacji.

Jak się okazuje, możliwe będzie także częstsze oczyszczanie terenu parku. – W gronie biegaczy padła już propozycja, aby na wiosnę po stopnieniu śniegu powtórzyć akcję sprzątania, gdyż śmieci na pewno pozostaną po okresie zimowym – twierdzi radny. – Mamy nadzieję, że szkoły również się w to włączą, skoro miasto tego na bieżąco nie robi. Park ten jest drugim co do wielkości parkiem w Krakowie i jego zasoby trzeba chronić – mówi Franczyk.

Akcja usuwania śmieci zorganizowana została w ramach międzynarodowej kampanii Sprzątanie Świata, która odbywa się co roku w trzeci weekend września. Uczestniczą w niej harcerze, młodzież szkolna, członkowie organizacji ekologicznych oraz pozostali ochotnicy, których celem jest pogłębianie świadomości ekologicznej.