Naukowo, sentymentalnie, kreatywnie i kulturalnie. Tak zapowiada się nadchodzący weekend w Krakowie m.in. za sprawą Małopolskiej Nocy Naukowców czy urodzin Apteki Designu. Sprawdźcie, co jeszcze będzie się działo.
Krakowski Kiermasz Książki
Kolejna edycja kiermaszu odbędzie na placu św. Marii Magdaleny. W czasie wydarzenia zostaną zaprezentowane lektury na jesienne wieczory. Wydarzenie rozpocznie się w piątek o godz. 11.00. Podczas wrześniowej edycji kiermaszu będzie można upolować prawdziwe czytelnicze perełki, których na co dzień próżno szukać w księgarniach. Na specjalnym stoisku zaprezentuje się Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich. Przewidziano spotkania i rozmowy z twórcami, a także czytanie wierszy przez autorów.
Małopolska Noc Naukowców to szereg wydarzeń organizowanych nie tylko przez uczelnie wyższe, ale także przez instytucje kulturalne. Swoją ofertę przygotowała m.in. Biblioteka Jagiellońska, w której zostanie wygłoszony wykład „Jak krakowska fizyka leczy raka”. Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza z tej okazji w piątek na trzy oprowadzania: dla dzieci, rodzin i pasjonatów. Uczestnicy będą omawiać tajniki lotnicze, znane i nieznane. To szansa na odkrycie nowych faktów, przyglądnięcie się z bliska samolotom i zadanie pytań, które od zawsze krążyły Wam po głowie. Zwiedzanie trwa ponad dwie godziny, a poprowadzi je Marek Siuta z kanału „Zabytki Nieba”.
Małopolska Noc Naukowców to również doskonała okazja do odwiedzin laboratoriów i pracowni Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Będą otwarte dla zwiedzających od godziny 18.00 do 22.00. W tym Laboratorium Przyrody zamieszkałe przez egzotyczne zwierzęta takie jak skorpiony czy węże. To szansa na wzięcie udziału w lekcji biologii zupełnie innej niż w szkole.
Od 18.00 do 22.00 będzie dostępna Strefa Emocji z multimedialnymi pokazami immersyjnymi. Będą tam między innymi arrasy z Wawelu, które będzie można zobaczyć w niezwykłych zbliżeniach. Wszystko to za sprawą nowych technologii. A nie zabraknie ich w Cogiteonie tego wieczoru. Dzięki uprzejmości firmy WISE będzie można samemu przetestować ekran wolumetryczny. To doskonały przykład połączenia hi-techu i sztuki. Jak dokładnie wygląda? Przekonajcie się sami.
Większość wydarzeń w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców jest otwarta dla wszystkich chętnych, jednak niektóre z ponad 3 000 aktywności wymagają wcześniejszej rejestracji.
Więcej o wydarzeniu pisaliśmy tutaj:
Psi Festiwal
To inicjatywa Centrum Kultury Podgórze. W sobotnie południe, o godz. 12.00 na Wzgórzu Lasoty, czworonogi będą miały okazję do wzięcia udziału w konkursie na najładniejsze proszenie o smakołyki, na najlepszy ubiór spacerowy, na najszybsze przynoszenie rzeczy. Z kolei ich właściciele będą mogli włączyć się w zbiórkę rzeczy dla krakowskiego schroniska, skorzystać z konsultacji behawiorysty.
Wieczory z Michałem Archaniołem
Kaplica Sykstyńska poza Watykanem? Czemu nie! Wszystko to za sprawą impresyjnej wystawy, która od kilku miesięcy gości na Wesołej. „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” to przede wszystkim opowieść o sztuce. Już 27-29 września na Wesołej odbędą się Wieczory z Michałem Aniołem. To okazja, by móc poznać Michała Anioła jako człowieka i artystę, a także docenić jego wkład w rozwój sztuki renesansu. Na godzinę 16.00 zaplanowano kuratorskie oprowadzanie.
Plenerowe 1. Urodziny Apteki Designu
Już w sobotę 28 września organizatorzy wydarzenia zapraszają na Łąkę na Wesołej (obok Apteki Designu) na kreatywne warsztaty w otoczeniu natury. – Nasi designerzy przygotowali warsztaty, na których będziemy tworzyć, ozdabiać i eksperymentować z różnymi materiałami – informują.
W ramach projektu Zero Waste uczennice XIII LO w Krakowie zaproszą do rozmowy o ekologii i recyklingu ubrań. Na zakończenie imprezy zagra dla nas zespół Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble. Na wszystkie elementy programu wstęp wolny.
Więcej o Aptece Designu przeczytacie tutaj:
XXIII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi to okazja, by zwiedzić cztery filie Centrum Kultury Podgórza, które kończy w tym roku 40 lat działalności. Trzy historyczne obiekty: siedzibę główną - dawną szkołę przy ul. Sokolskiej, Dwór Czeczów i fort Borek, a także najnowszą filię - Klub Płaszów. W każdym miejscu będą czekać przewodnicy, którzy opowiedzą o przeszłości tych miejsc, a także bieżącej działalności kulturalnej. – Zaprosimy także na spacer po kulturalnym Podgórzu, podczas którego odkryjemy istniejące i nieistniejące galerie, muzea, teatry, kina i ośrodki kultury – zapowiada Stowarzyszenie Podgórze.pl, główny organizator wydarzenia. Start w piątek, o godz. 17.30 na rynku Podgórskim. Stąd wyruszy piesza wycieczka „Szlakiem podgórskiego Herkulesa”. Cały program 23. Edycji Podgórskich Dni Otwartych Drzwi jest dostępny TUTAJ.