We wrześniu Apteka Designu będzie świętować pierwszy rok swojej działalności. Przez ten czas zorganizowano niemal 200 wydarzeń, w których udział wzięło blisko 6 tys. osób.
Spotkania partycypacyjne, warsztaty z designerami, warsztatowe „półkolonie” dla dorosłych i dla dzieci, pokazy filmowe i liczne wystawy tchnęły życie w poapteczne mury, przekształcając je w dynamiczne centrum kultury i kreatywności na Wesołej.
– Apteka Designu stała się przez ten rok miejscem spotkań i współpracy designerów z mieszkańcami. Sprawiła, że w środku Wesołej zaczęły odbywać się działania łączące design z nauką, nowymi technologiami i aktywizmem. Zapraszamy wszystkich do świętowania, ale też współtworzenia tego miejsca – mówi Carolina Pietyra, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Drugie życie Wesołej
Otwarcie Apteki Designu i zaprogramowanie jej działalności było pierwszym z etapów rewitalizacji historycznej Wesołej na drodze do jej przekształcenia w kreatywną dzielnicę miasta. Do tego zadania podczas warsztatów partycypacyjnych zaprosiliśmy nie tylko projektantów, którzy współtworzą dziś przestrzeń dawnej szpitalnej apteki, ale także mieszkańców, artystów, pracowników kultury i zewnętrznych ekspertów.
W ciągu ostatniego roku Apteka Designu zaproponowała także szereg działań dla różnych grup wiekowych i społecznych, poruszając ważne tematy, m.in. projektowania uniwersalnego, dostępności, zrównoważonego rozwoju czy niezależności żywieniowej miast; zaprojektowano wayfinding, czyli wizualny system orientacji przestrzennej w dzielnicy. Na bazie wypracowanych w warsztatach scenariuszy przyszłości dla Wesołej powstały modele i prototypy badawcze rozwoju dzielnicy za 25 lat.
Przypomnijmy, iż w 2019 roku miasto kupiło od Szpitala Uniwersyteckiego ponad 9-hektarową działkę wraz z nieruchomościami w celu stworzenia wielofunkcyjnej przestrzeni dla mieszkańców miasta. W założeniu otwarcie Apteki Designu to część strategii rewitalizacji dzielnicy Wesoła.