Minister Andrzej Adamczyk: Kraków otrzyma prawie 33 mln zł na budowę linii tramwajowej

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Samorząd Krakowa otrzyma ze środków europejskich dodatkowe dofinansowanie na budowę linii tramwajowej na Górkę Narodową – poinformował LoveKraków.pl minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zgodnie z pierwotną umową budowa 5-kilometrowego odcinka nowej linii tramwajowej z istniejącej pętli na Krowodrzy Górce na Górkę Narodową miała kosztować 326 milionów złotych. W projekcie wieloletniej prognozy finansowej władze Krakowa zabezpieczyły finansowanie na poziomie 381 milionów złotych.

Jak tłumaczył w rozmowie z LoveKraków.pl dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, kwota ta wynika z dwóch przesłanek: parking P&R powstanie w innym miejscu (urzędnikom nie udało się pozyskać terenów pod planowany obiekt). – Drugi powód, chyba dla wszystkich jest oczywisty, to wzrost cen materiałów budowlanych oraz kosztów pracy – podkreślał Łukasz Szewczyk.

Prawie 33 mln złotych dodatkowego dofinansowania

Budowa nowej linii już wcześniej miała zapewnione dofinansowanie ze środków europejskich w wysokości 151 mln złotych. – Dodatkowo przeznaczamy 32,99 mln złotych, czyli pełną kwotę wnioskowaną na wsparcie dla budowy linii tramwajowej wraz z budową dwupoziomowego skrzyżowania w ciągu ulicy Opolskiej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– Nowa linia wraz z węzłem przesiadkowym poprawi dostępność komunikacyjną północnych obszarów miasta, ale skorzystają z niej również inni mieszkańcy Małopolski, którzy z północy przybywają do Krakowa – dodaje szef resortu.