Minister zdrowia: 18 szpitali prywatnych włącza się do walki z epidemią

fot. Twitter/MinisterstwoZdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że baza łóżek na cele covidowe powiększy się o 1046 łóżek. To efekt włączenia prywatnych szpitali w walkę z koronawirusem.

W czwartek minister zdrowia zabrał głos w sprawie aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Dziś w całym kraju przybyło 12 107 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.

– To kolejny rekord. Pokazuje to, że cały czas mamy realizowany scenariusz wykładniczego wzrostu liczby zachorowań, co wzmaga presję na system opieki zdrowotnej – zaznaczał minister zdrowia.

W trakcie konferencji prasowej minister poinformował o włączeniu prywatnych szpitali w walkę z koronawirusem.

– W wyniku rozmów z sektorem prywatnym, baza łóżek na cele covidowe powiększy się o 1046 łóżek z personelem medycznym. To realne wsparcie 18 prywatnych szpitali – powiedział Niedzielski.

18 placówek zadeklarowało udostępnienie swoich łóżek dla pacjentów covidowych. Jak mówiła szefowa Luxmedu i prezes Medycyny Prywatnej, Anna Rulkiewicz, już za półtora tygodnia pierwsze szpitale będą mogły przyjąć pierwszych pacjentów. Ze zgłoszonych 2000 łóżek, ostatecznie zostanie wykorzystanych 1046. Współpracę zadeklarowały m.in. Scanmed, EMC-Instytut Medyczny, Lux-Med, AHP.

Na początek szpitale udostępnią 700 łóżek.

– Udostępniamy łóżka, przy których jesteśmy w stanie zapewnić personel medyczny – mówiła Anna Rulkiewicz. – Deklarujemy swoją gotowość, aby wszystko przygotować w przeciągu półtora tygodnia. Szpitale prywatne są różne, chcą się włączyć w pomaganie, ale nieraz nie mają tej możliwości, ponieważ w niektórych trudno byłoby wyodrębnić oddział covidowy.

Coraz więcej zakażonych

Minister zdrowia nie ukrywa, że w sobotę liczba zakażonych koronawirusem w Polsce może dojść do 15 tysięcy.

– Dziennie wykonujemy od 50 do 60 tys. testów. To o wiele więcej niż jeszcze początkiem września, gdy dziennie wykonywaliśmy ich około 20 tys. Do końca tygodnia spodziewam się kolejnego wzrostu zachorowań. W sobotę liczba kolejnych zakażeń może wynieść 15 tysięcy – powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że ministerstwo cały czas monitoruje sytuację w punktach pobrań.

– Mamy sygnały o sporych kolejkach w dużych miastach. Na bieżąco powstają nowe punkty pobrań. Wczoraj ich liczba w całym kraju przekroczyła 500, gdy początkiem września było ich niewiele ponad 200 – mówił. – Dołączyli do nas żołnierze armii regularnej i wojsk obrony terytorialnej. Żołnierze przejmują część punktów drive thru, aby personel mógł wrócić do obowiazków szpitalnych. Myślę, że już niedługo nie będzie to wąskie gardło naszego systemu testowania.

News will be here