Musical z baśniowo-folklorystyczną treścią. „Pora jeziora” w Operze Krakowskiej

fot. Adam Radek/mat. prasowe Opery Krakowskiej

Widowisko z muzyką Tomasza Szymusia oraz opartą na legendach Warmii i Mazur fabułą autorstwa Ałbeny Grabowskiej. 21 i 22 grudnia w Operze Krakowskiej zostanie zaprezentowany musical „Pora jeziora. Warmińska opowieść wigilijna”.

Cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem spektakl, wyprodukowany przez Warmińsko-Mazurską Filharmonię im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, zagości na scenie Opery Krakowskiej. To inspirowane folklorem widowisko, które łączy w sobie przeszłość i teraźniejszość.

Warmińskie legendy w musicalowej odsłonie

W przedstawieniu postacie z warmińskich legend spotykają się z dawnymi, ciężko pracującymi przy połowie ryb i wyrębie lasu mieszkańcami Warmii i Mazur. Opartej na zapomnianych historiach fabule Ałbeny Grabowskiej, bogatej w odwołania do tradycji i lokalnego folkloru, towarzyszy niezwykła muzyka.

– Kompozytor Tomasz Szymuś wraz z autorem tekstów piosenek Danielem Wyszogrodzkim stworzyli melodyjne, wpadające w ucho numery musicalowe, nie nawiązujące co prawda w warstwie muzycznej do twórczości ludowej, ale pełne wdzięcznych melodii oraz scen zbiorowych, takich jak imponujący, rozpoczynający musical chór drwali czy pełen wdzięku tytułowy utwór „Pora jeziora”, któremu na scenie towarzyszyły tańce rusałek – informuje Opera Krakowska.

Na scenie przy ul. Lubicz zaprezentują się najlepsi, pierwszoplanowi musicalowi aktorzy: Grzegorz Pierczyński (Ojciec Mazur, Król Sielaw),  Anna Sztejner (Matka Warmia), Paulina Janczak (Lyna), Agnieszka Tylutki (Sajna), Wojciech Daniel (Jasiek), Beata Olga Kowalska (Morena), Jerzy Połoński (Kłobuk), Tomasz Bacajewski (Utopiec–Staszek), Mikołaj Ostrowski (Ekonom), Kamila Połońska i Piotr Michalczuk (Wodzirej).

Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, którą poprowadzi Piotr Sułkowski, dyrektor Opery Krakowskiej.

Widowisko wyreżyserował Jerzy Jan Połoński. Choreografię zaś stworzyła Iwona Pavlović, a scenografię Joanna Martyniuk. Za światła odpowiedzialny jest z kolei Filip Marszałek.

Musical „Pora jeziora. Warmińska opowieść wigilijna”, w ramach budowanej współpracy między Małopolską a Warmią i Mazurami, zostanie przedstawiony na scenie Opery Krakowskiej 21 oraz 22 grudnia o godzinie 18:30.