Muzeum Krakowa zbiera pamiątki z czasów II wojny światowej

Polscy żołnierze przed barakiem mieszkalnym we Francji, 1940, pierwszy z lewej Stefan Jarguz-1 fot. zbiory Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa rozpoczęło zbiórkę pamiątek i opowieści z czasów II wojny światowej. Zostaną one zaprezentowane na wystawie „Rozstania – poszukiwania. Wojenne losy krakowskich rodzin”.

Wystawa, która zostanie otwarta w Fabryce Schindlera w maju 2021 roku, opowie o tragicznych doświadczeniach II wojny światowej z perspektywy mieszkańców Krakowa. Kuratorem wystawy jest Bartosz Heksel.

– Zarówno tych, którzy mieszkali w mieście w momencie wybuchu wojny, jak i tych, którzy sprowadzili się do niego później. Na ekspozycji poznamy losy ludzi, którzy spędzili wojnę z dala od domu i rodzin, ludzi walczących w szeregach Polskich Sił Zbrojnych, przebywających w obozach na terenie Trzeciej Rzeszy czy deportowanych na Wschód. Historie te pokażemy poprzez relacje bohaterów i unikatowe obiekty muzealne – mówią autorzy wystawy.

Depozyt pamięci

Muzeum Krakowa chce w ten sposób zachęcić krakowian do poszukiwań pamiątek i podzielenia się historią swojej rodziny związaną z II wojną światową.

W holu Fabryki Schindlera zostanie umieszczony tzw. „depozyt pamięci”, w którym będą prezentowane wspomnienia, opowieści, zdjęcia, pamiątki i dokumenty przekazane przez mieszkańców na potrzeby ekspozycji. Nadsyłane historie i fotografie będą również publikowane w internecie.

Osoby chętne do podzielenia się swoimi rodzinnymi historiami lub pamiątkami mogą się skontaktować z muzeum mailowo: poszukiwania@muzeumkrakowa.pl lub telefonicznie: 12 656-56-25.

comments powered by Disqus