Muzeum Narodowe idzie po nowy rekord

Gmach Główny MNK fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Koniec roku tuż-tuż, więc nadchodzi czas podsumowań, ale i dzielenia się planami na nadchodzący, 2019 rok. Tymi wszystkimi informacjami podzieliło się Muzeum Narodowe w Krakowie podczas świątecznego spotkania z mediami.

Na początek dobra wiadomość dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli odwiedzić wystawy Wyspiański. Ekspozycja będzie prezentowana w Gmachu Głównym do 5 maja 2019, a nie jak pierwotnie planowano – do stycznia przyszłego roku. Do tej pory oko w oko z mistrzem stanęło 201 892 zwiedzających! A liczba ta zapewne już niebawem ulegnie zmianie. Na znacznie wyższą.

Ponad 1 mln widzów stanie się normą?

Jeżeli chodzi o sporą frekwencję, dotyczy ona nie tylko wspomnianej ekspozycji. Łącznie, w 2018 roku, muzealne oddziały odwiedziło 1 100 000 osób.

– Po raz drugi z rzędu muzeum przekroczyło liczbę miliona widzów. Chcemy, aby ten wynik stał się dla nas pewnego rodzaju normą. 2018 rok jeszcze trwa, a końcówka grudnia to czas, kiedy dużo osób odwiedza naszą placówkę. Myślę, że będzie on ostatecznie porównywalny z ubiegłym rokiem, kiedy to odwiedziło nas 1 200 000 widzów. Dla porównania – inne muzea narodowe w Polsce, np. w Warszawie to liczba 600 tys. widzów. Dlatego to duże osiągnięcie – ocenia Andrzej Betlej, dyrektor MNK.

Miniony rok upłynął również pod znakiem wystaw takich jak „Teraz komiks!”, „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”, „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego” i „Polska. Piotr Uklański”.

Pałac Czartoryskich

Jednak ostatnie miesiące nie były związane wyłącznie ze sztuką. Trwające w Pałacu Czartoryskich prace remontowe przywracają mu dawny blask. Były związane z przystosowaniem instalacji elektrycznych, niskoprądowych i sanitarnych do wymagań projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz.

Równolegle przebiega konserwacja obiektów z kolekcji Czartoryskich, które będziemy mogli podziwiać tuż po otwarciu muzeum – 19 grudnia 2019 roku. Oddział zyskał również nowe logo, odnoszące się do historii kolekcji i jego założycieli. Dlatego też władze MNK zdecydowały, że znak będzie nowoczesną wersją herbu Pogoń Litewska.

Czas na 2019 rok

To niektóre z najistotniejszych rzeczy, jakie działy się w mijającym roku. W 2019 roku Muzeum Narodowe obchodzi 140-lecie swojego założenia. – Postanowiliśmy, że każdy miesiąc będzie celebrowany w innym oddziale. Główne uroczystości odbędą się w październiku w Sukiennicach – mówi Betlej.

Podkreśla, że zwieńczeniem będzie otwarcie wspomnianego już Muzeum Książąt Czartoryskich. Jeżeli chodzi o wystawy, to odwiedzający po raz kolejny mogą liczyć na różnorodność, jeśli chodzi o ich tematykę.

Już niebawem, bo 15 stycznia, MNK zaprasza na ekspozycję „Wyspiański. Nieznany”, otwartą w 150. rocznicę urodzin artysty. Zobaczymy przedmioty i dzieła z otoczenia artysty, prezentowane po raz pierwszy.

Zimą będziemy również podziwiać ekspozycję „Moc Natury. Henry Moore w Polsce”.  Jego rzeźby można spotkać w krajobrazie wielkich metropolii świata, słynnych parkach i renomowanych zbiorach muzealnych.

Początkiem kwietnia, w Gmachu Głównym zostanie otwarta wystawa „Wajda”. Ta niekonwencjonalna, multimedialna i narracyjna wystawa poświęcona jednemu z najwybitniejszych polskich reżyserów stanie się filmowym labiryntem, dzięki któremu widzowie będą mieli szansę błądzić po życiu i twórczości Wajdy. Znajdziemy tu scenariusze, szkice, rysunki, zapiski, rekwizyty, kostiumy, projekty scenografii, dokumenty produkcyjne… To trzeba zobaczyć.

Kolejne planowane wystawy to „Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej ASP”, „pokaz nabytków do galerii XX i XXI wieku”, „Pierwsza grupa Krakowska” oraz „1879–1883. Początki Muzeum Narodowego w Krakowie w najstarszych archiwaliach” i „Jan Hrynkowski (1891–1871. Opowieść)”.

comments powered by Disqus