Muzeum Narodowe w Krakowie wzbogaciło się o nowe eksponaty

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Meble projektu Andrzeja Pawłowskiego oraz zestaw tkanin autorstwa Zofii Matuszczyk-Cygańskiej to nowe nabytki Muzeum Narodowego. Eksponaty trafią w przyszłości do budynku dawnego hotelu Cracovia, gdzie powstanie Muzeum Architektury i Designu.

Zbiory rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej gromadzone są w MNK od ponad 120 lat. Obecnie kolekcja, w skład której wchodzą unikalne przykłady mebli, szkła, ceramiki czy tkanin, liczy niemal 100 tys. obiektów.

Nowe, cenne eksponaty

W tym roku do zbiorów Muzeum Narodowego dołączyły meble projektu Andrzeja Pawłowskiego – malarza, rzeźbiarza i fotografika. Przedmioty te powstały w 1954 roku w warsztatach ASP w Krakowie.

– Nieliczne realizacje mebli oraz prototypy maszyn i urządzeń to przykłady kierowania się przez Pawłowskiego ideą formy naturalnie ukształtowanej oraz efekt praktycznego stosowania przez projektanta teorii sprawnego działania. Według Pawłowskiego, projektant przemysłowy miał w sposób najprostszy, ekonomiczny i skuteczny uzyskać konkretny efekt – wyjaśnia Muzeum Narodowe w Krakowie.

Zaprojektowane przez artystę meble stanowiły wyposażenie jego mieszkania-pracowni i były używane przez ponad 60 lat. Muzeum Narodowe w Krakowie to jedyne miejsce, gdzie można je oglądać. Eksponaty prezentowane są na stałej wystawie designu „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”.

MNK powiększyło kolekcję także o dziesięć urozmaiconych tkanin malarki Zofii Matuszczyk-Cygańskiej. Zestaw uwzględnia podział na dwie techniki – żakardową i o splocie podstawowym, jak również rozgraniczenie na barwne żakardy budowane z czystych kolorów i na neutralne szarości tkaniny z sizalu.

Tkaniny będzie można oglądać od 2 grudnia do 5 lutego 2023 roku w Kamienicy Szołayskich. W przyszłości, tak samo jak meble projektu Andrzeja Pawłowskiego, wzbogacą kolekcję wzornictwa przeznaczoną dla nowopowstającego oddziału MNK – Muzeum Designu i Architektury w budynku dawnego hotelu Cracovia.