Muzeum Podgórza. W witrynie pojawią się wyjątkowe zabawki

Witryna z zabawkami pojawi się w Muzeum Podgórza. fot. K. Jagodzińska/Muzeum Zabawek

W sobotę w Muzeum Podgórza zostanie otwarta „Witryna z zabawkami”. To ekspozycja z historycznymi zabawkami pochodzącymi ze zbiorów rodziny Sosenków.

„Witryna z zabawkami” to cykl pięciu wystaw organizowanych w różnych miejscach miasta. To projekt wpisujący się w utworzenie w Krakowie Muzeum Zabawek. Tym razem historyczne zabawki będzie można zobaczyć w Muzeum Podgórza.

– Po raz drugi zaprosiliśmy do współpracy publiczność, aby zbudować wystawę zabawek z kolekcji krakowskiej rodziny Sosenków – największej w Polsce kolekcji historycznych zabawek. Wystawy łączy format – wybór tematów i obiektów, które zostają zaprezentowane, należy do publiczności. Praca nad wystawą odbywa się w toku spotkań warsztatowych, w czasie których kilkunastoosobowa grupa kuratorów opracowuje koncepcję wystawy, dobierają obiekty, tworzą własne interwencje pod okiem rzemieślników, przygotowują aranżację plastyczną, robią podpisy – mówi Katarzyna Jagodzińska z Muzeum Zabawek.

Witryna to zespół przeszklonych mebli, które podczas spotkań kuratorów z kolekcjonerami, Markiem i Katarzyną Sosenko, wypełniły się zabawkami z ich kolekcji.

– Stanowi nawiązanie do witryny sklepowej - gdzie zabawki zachęcają do zakupu, witryny muzealnej - gdzie można je oglądać oraz witryny internetowej, która stanowi okno na świat rzeczywisty oraz pole nieograniczonych możliwości zabawy i nauki – opowiada Jagodzińska.

Czas na otwarcie

Praca nad „Witryną z zabawkami” w Muzeum Krakowa trwała przez cały wrzesień. Jej otwarcie nastąpi 25 września (w godzinach 11:00–13:00) podczas Podgórskich Dni Otwartych Drzwi.

Ze względu na to, że Muzeum Zabawek nie ma jeszcze swojej siedziby, projekt realizuje z innymi instytucjami. Pierwsza odsłona akcji miała miejsce w wakacje, w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

Muzeum Zabawek w Krakowie zostało utworzone przez Fundację Zbiorów Rodziny Sosenków. Ich kolekcja zabawek jest jedną z największych na świecie kolekcji historycznych zabawek. Rodzina posiada również najbardziej reprezentatywny w Polsce zbiór zabawek polskich i zagranicznych od XVI wieku po czasy współczesne.

Kolekcja liczy ponad czterdzieści tysięcy obiektów. Są tu między innymi szesnastowieczna szopka Królowej Bony, klocki, którymi bawiły się dzieci ostatniego cesarza Prus – Wilhelma II, i forteca należąca do Stanisława Wyspiańskiego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze