Muzułmanie i prawosławni otrzymali kwatery na miejskim cmentarzu

Wejście na cmentarz w Podgórkach Tynieckich fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wspólnoty muzułmańskie oraz prawosławne otrzymały od ZCK kwatery na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich. Będą mogły odbywać się tam pochówki zgodne z obrządkiem.

Pod koniec marca na wniosek Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków Polskich oraz Parafii Prawosławnej w Krakowie pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny dyrekcja Zarządu Cmentarzy Komunalnych podpisała umowy przekazujące wyznawcom prawosławia i islamu kwatery na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich.

Prawosławnym przydzielono kwaterę nr 3c, natomiast muzułmanom – kwaterę nr 3d.

Specjalne kwatery

– Pochówki będą odbywać się tam zgodnie z obrządkiem właściwym dla prawosławia i islamu. By stworzyć odpowiednie warunki dla kultu zmarłych, na prośbę przedstawiciela Stowarzyszenia Palestyńczyków, przy kwaterze muzułmańskiej zasadzona zostanie zieleń oddzielająca teren od pozostałych kwater grzebalnych – informują przedstawiciele ZCK.

Pracownicy miejskiej jednostki w komunikacie prasowym przypominają, że w poradniku „Godność nie umiera” Rzecznik Praw Obywatelskich radzi, jak należy zachowywać się na cmentarzach różnych wyznań i tradycji. Podkreśla, że zarówno w prawosławiu, jak i w islamie uznaje się jedynie pochówki tradycyjne.

– Co do zasady, nie praktykuje się pochowań urnowych ani rozsypywania prochów zmarłych. W islamie kremacja jest całkowicie zakazana, natomiast prawosławie dopuszcza pewne wyjątki. Z tego względu niezbędne było wyznaczenie odpowiedniego terenu przeznaczonego na tradycyjne pochowania oraz dającego możliwość oddawania należnej czci zmarłym muzułmanom i wyznawcom prawosławia – czytamy.

Dbałość o szczegóły

Poza odmiennym podejściem do kremacji obrzędy związane z pochówkiem i kultem zmarłych wyznawców prawosławia zasadniczo nie różnią się od tych, które praktykowane są przez katolików. Odwiedzają oni bliskich zmarłych, by pomodlić się za ich dusze, zapalić świece lub znicze.

Również w islamie zmarłych obdarza się dużym szacunkiem. Dla muzułmanów ważna jest dbałość o cmentarze. Groby usytuowane są tak, by twarz zmarłego skierowana była w kierunku Al-Kaby w Mekce. Wyznawcy islamu, w zależności od panujących zwyczajów w poszczególnych krajach, składają też na grobach kwiaty.

Wzorem innych miast

Wydzielone kwatery dla wyznawców różnych religii powstały na cmentarzach komunalnych także w innych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. Charakter komunalny nekropolii przemawia za przyjmowaniem zwłok do pochowania bez względu na praktykowaną religię czy brak wyznania.