Muzyczne wspomnienie Andrzeja Zauchy. Plenerowy koncert pod Wawelem

Koncert (zdj. ilustracyjne) fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
"Bądź moim natchnieniem - A Tribute to Zaucha” to muzyczne wspomnienie artysty. Koncert odbędzie się 29 sierpnia. Wystąpią Grażyna Łobaszewska, Beata Rybotycka i Kuba Badach.
W tym roku mija 30 lat od tragicznej śmierci Andrzeja Zauchy. Koncert, który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia to muzyczne wspomnienie artysty. Na placu Wielkiej Armii napoleona zabrzmią jedne z najsłynniejszych przebojów artysty, m.in. „Byłaś serca biciem”, „Bądź moim natchnieniem” czy „C’est la vie”.
Hołd dla artysty

Koncert ma być hołdem dla artysty, przypomnieć jego twórczość i przybliżyć ją młodszemu pokoleniu. Największe przeboje artysty wykonają Grażyna Łobaszewska, Beata Rybotycka i Kuba Badach. Warto zaznaczyć, że Kuba Badach w 2009 roku wydał album „Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny” poświęcony pamięci artysty. Badach tym albumem przypomniał jedne z najbardziej znanych piosenek Zauchy. Album otrzymał status złotej płyty.

Koncert „Bądź moim natchnieniem – A Tribute to Zaucha” odbędzie się na placu Wielkiej Armii Napoleona (scena przy ul. Powiśle) o godz. 19.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale ze względu na obowiązujące wytyczne sanitarne, liczba miejsc jest ograniczona.
Organizatorzy przewidzieli kilkaset miejsc siedzących, które będą nieodpłatnie udostępnione publiczności od godz. 17.00. Jak informuje miasto, wydarzenie odbędzie się z zachowaniem wymogów sanitarnych, konieczne będzie wypełnienie oświadczeń o stanie zdrowia oraz dezynfekcja.


Był serca biciem

Związany z Krakowem Andrzej Zaucha był jednym z najpopularniejszych polskich piosenkarzy przełomu lat 80. i 90. Był aktorem, artystą kabaretowym, grał na perkusji i saksofonie. W swojej twórczości czerpał z różnych muzycznych gatunków. Zaucha z wykształcenia był zecerem i muzycznym samoukiem. Pomimo braku kierunkowego wykształcenia, był uznawany za wybitnego wszechstronnego muzyka i artystę.
Nagrał sporo utworów do filmów i seriali takich jak m.in. „Przybysze z Matplanety” i „Gumisie” oraz dla archiwum Polskiego Radia.
Lista jego przebojów jest długa. Znajdują się na niej m.in. „Byłaś serca biciem”, „Baw się lalkami”, „C’est la vie – Paryż z pocztówki”, „Siódmy rok”, „Magia to ja”, „Wymyśliłem Ciebie”, „Smakować świat”, „Jak na lotni”, „Bądź moim natchnieniem”, „O cudzie w tancbudzie” czy „Czarny Alibaba” z repertuaru Heleny Majdaniec.
Na koncie ma współpracę z wieloma muzykami jazzowymi, m.in. z Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Tomaszem Stańką, Jarosławem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim. Działał również z zespołami jazzu tradycyjnego Beale Street Band i Playing Family oraz Old Metropolitan Band. Zaucha był związany też z zespołami rockowymi – Grupa Doctora Q, Kwadratem i Kasa Chorych.