Czy w Krakowie stanie pomnik Bohdana Smolenia? Trwa zbiórka podpisów pod projektem rezolucji rady miasta. – Uważamy, że postać, tak zasłużona dla Krakowa i kultury studenckiej, powinna być uhonorowana w stosowny sposób proponowany przez Komitet Budowy – czytamy w projekcie.
Pomnik Smolenia jest już gotowy. Projekt upamiętnienia nawiązuje do popularnych w Polsce rzeźb „Ławeczek”. Naturalnej wielkości rzeźba Smolenia autorstwa prof. ASP Karola Badyny, miałaby stanąć u zbiegu ulic Czapskich i Jabłonowskich przy Domu Studenckim „Bratniak”.
O postawienie pomnika zabiega Stowarzyszenie Wychowanków Uniwersyteckich Studiów Rolniczych w Krakowie i członkowie Kabaretu „Pod Budą”. W czerwcu inicjatorzy zwrócili się do rady miasta z prośbą o wydanie zgody na lokalizację pomnika.
Miasto mówi „nie”
Miasto w odpowiedzi podkreślało, że wskazana lokalizacja znajduje się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej. Od 2010 roku stanowi ona tzw. strefę buforową dla obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dlatego też każda inicjatywa związana z ingerencją w tę przestrzeni musi mieć zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków.
– Proponowana forma pomnika z ławeczką upamiętniająca postać Bohdana Smolenia, usytuowana w przestrzeni ciągów pieszych ul. Jabłonowskich i ul. Czapskich, może prowadzić do degradacji i zaburzania osi widokowych oraz układu urbanistycznego tej przestrzeni miasta – poinformowała Katarzyna Olesiak, dyrektorka wydziału kultury.
Olesiak dodała, że „proponowany pomnik powinien posiadać takie wymiary i usytuowanie, aby nie ucierpieli na tym inni użytkownicy dróg, zwłaszcza piesi, oraz aby nie wiązało się to z koniecznością likwidacji miejsc parkingowych, których deficyt występuje w ścisłym centrum miasta”.
Trwa zbiórka podpisów
Pomysłodawcy upamiętnienia w Krakowie Bohdana Smolenia nie dają jednak za wygraną. Trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem rezolucji rady miasta w sprawie upamiętnienia artysty. Chodzi o podjęcie możliwych i prawnie dozwolonych działań mających na celu montaż rzeźby przy Domu Studenckim „Bratniak”.
„Miejsce to jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na znaczenie Bohdana Smolenia dla naszego miasta i społeczności akademickiej Uniwersytetu Rolniczego” – czytamy w projekcie rezolucji.
Podpis można złożyć w Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (al. 29 Listopada 46, pok. 020) lub online poprzez złożenie tzw. podpisu zaufanego.
Inicjatywę powstania pomnika Smolenia wspiera radny Łukasz Wantuch. - Będzie to pierwsza w Polsce uchwała złożona w sposób hybrydowy: tradycyjne podpisy i elektroniczne, dlatego zachęcam mocno do udziału – przyznaje radny.
„Związki Smolenia z Krakowem są równie silne”
Jak zaznaczają inicjatorzy akcji, powstanie pomnika nie obciąży budżetu miasta. Część potrzebnej kwoty udało się już pozyskać, nadal trwa też zbiórka „Postawimy człowieka z brązu” na portalu zrzutka.pl.
„W roku 1976 Bohdan Smoleń – już pełny i uznany artysta - namówiony przez Kabaret TEY przeniósł się do Poznania gdzie Jego kariera rozbłysła. Poznań uhonorował Bohdana Smolenia pomnikiem umieszczonym w samym centrum miasta. Większość jego pracy i kariery związane jest z Poznaniem , ale związki z naszym miastem są również silne. Uważamy, że postać, tak zasłużona dla Krakowa i kultury studenckiej, powinna być uhonorowana w stosowny sposób proponowany przez Komitet Budowy” – czytamy w projekcie rezolucji.