Projekt upamiętnienia Bohdana Smolenia nawiązuje do popularnych w Polsce rzeźb „Ławeczek”. Pomnik mógłby stanąć na rogu ulic Jabłonowskich i Czapskich. Miasto twierdzi, że proponowana forma pomnika może prowadzić do zaburzania osi widokowych czy powodować utrudnienia dla pieszych.
Powstanie pomnika Bohdana Smolenia to inicjatywa członków Kabaretu "Pod Budą" i Stowarzyszenia Wychowanków Uniwersyteckich Studiów Rolniczych w Krakowie.
W ten sposób chcą upamiętnić wybitnego artystę, absolwenta Akademii Rolniczej w Krakowie, współzałożyciela i gwiazdę kabaretu „Pod Budą”. Inicjatywę poparł również rektor Uniwersytetu Rolniczego, prof. Włodzimierz Sady.
– Zamierzamy upamiętnić działalność Kabaretu „Pod Budą” pamiątkową tablicą i symboliczną rzeźbą sylwetki Bohdana Smolenia (…). Legenda tego znakomitego kabaretu jest wciąż trwała i ma znaczenie promocyjne dla Uniwersytetu – przekazał w listopadzie 2020 Michał Szanduła, dyrektor Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Element humoru i wrażliwość na naturę
Pomnik miałby stanąć od strony ulic Jabłonowskich i Czapskich nieopodal Domu Akademickiego „Bratniak”.
Projekt upamiętnienia Bohdana Smolenia nawiązuje do popularnych w Polsce rzeźb „Ławeczek” i zawiera w sobie pewien element humoru wynikający ze specyfiki miejsca. Autorem koncepcji pomnika jest Karol Badyna, prof. ASP, który wykonał już modele rzeźby.
Jak zaznaczają inicjatorzy budowy pomnika, ogólnopolska kariera kabaretowa Smolenia zaczęła się w Krakowie w Akademii Rolniczej i w związku z tym postać, jak i otoczenie, kot śpiący pod ławką i strój farmerski Smolenia są wyrazem wrażliwości na naturę, która charakteryzowała jego życie do samego końca.
W czerwcu inicjatorzy zwrócili się do rady miasta z prośbą o wydanie zgody na lokalizację pomnika.
Miasto: „degradacja i zaburzenie osi widokowych”
Początkiem lipca radny Łukasz Wantuch, który popiera powstanie pomnika, zwrócił się do prezydenta Jacka Majchrowskiego z pytaniem, czy postawienie pomnika na rogu ulic Jabłonowskich i Czapskich wymaga zmiany MPZP tego obszaru i czy jest zgodne z przepisami uchwały krajobrazowej.
Prezydent w odpowiedzi na interpelację zaznacza, że wskazana lokalizacja znajduje się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej, która od 2010 roku stanowi strefę buforową dla obszaru wpisanego na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Dlatego też jakakolwiek inicjatywa związana z ingerencją w tej przestrzeni powinna uzyskać zgodę Małopolskiego Konserwatora Zabytków.
– W kontekście przepisów dotyczących strefy buforowej UNESCO i uchwały krajobrazowej, proponowana forma pomnika z ławeczką upamiętniającą postać Bohdana Smolenia, usytuowana w przestrzeni ciągów pieszych ul. Jabłonowskich i ul. Czapskich może prowadzić do degradacji i zaburzenia osi widokowych oraz układu urbanistycznego tej przestrzeni miasta. Zaproponowana koncepcja pomnika powstała z pominięciem analizy społecznego i historycznego kontekstu miejsca oraz funkcji otoczenia, ciągów pieszych i zamknięć widokowych – odpowiada prezydent Jacek Majchrowski.
Prezydent zaznacza, że proponowany pomnik powinien mieć takie wymiary i usytuowanie, aby „nie ucierpieli inni użytkownicy dróg, zwłaszcza piesi, oraz aby nie wiązało się to z koniecznością likwidacji miejsc parkingowych, których deficyt występuje w ścisłym centrum miasta”.
– Decyzja o budowaniu i lokalizowaniu pomników na terenie należącym do Gminy Miejskiej Kraków bądź Skarbu Państwa należy do wyłącznej właściwości Rady Miasta Krakowa i jest podejmowana w formie uchwały. W sprawie inicjatywy wzniesienia pomnika rada miasta nie podejmowała do tej pory żadnej uchwały – podsumowuje Majchrowski.