Narodowe Czytanie w Krakowie. Tym razem zabrzmi „Nad Niemnem”

Narodowe Czytanie pod kopcem Kościuszki w 2021 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już w najbliższą sobotę odbędzie się Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Fragmenty powieści zabrzmią w bibliotecznym ogrodzie przy ul. Powroźniczej 2.

Biblioteka Kraków tradycyjnie włącza się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, której celem jest promocja czytelnictwa i dorobku polskiej literatury. Lekturą 12. odsłony wydarzenia została powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście z okazji kolejnej edycji Narodowego Czytania prezydent Polski Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie w Krakowie

Publiczne czytanie epopei pozytywistycznej „Nad Niemnem”, uznanej za jedną z najwybitniejszych powieści polskich i największe dzieło Elizy Orzeszkowej, odbędzie się w sobotę, 9 września, w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2.

Fragmenty powieści czytać będą artyści: Bożena Adamek, Alina Kamińska, Tomasz Wysocki i Maciej Maleńczuk, a także aktorzy amatorskiego Teatru Ab Intra przy Nowohuckim Centrum Kultury i bibliotekarze z Biblioteki Kraków.

Nie zabraknie również oprawy muzyczno-tanecznej, którą zapewni Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”. Start o godz. 16:00.

Z kolei w budynku głównym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej będzie można zobaczyć wystawę prac inspirowaną tegoroczną lekturą. Do współpracy zaproszono Marię Baster-Grząślewicz, Natalię Biesiadę-Myszak, Matyldę Beclę, Karolinę Bochenek, Gabrielę Buzek-Garzyńską, Jacka Jasiniaka, Magdalenę Nałęcz, Lucjana Orzecha, Kingę Piwowarczyk, Sabinę Smoleń i Maćka Zielińskiego.

Każdy obraz opatrzony został QR kodem, dzięki któremu odwiedzający będą mogli posłuchać fragmentów książki, stanowiących inspirację dla konkretnego artysty.

Wernisaż wystawy „na Niemen może pójdziem?” odbędzie się 9 września o godz. 14:00. Prace będzie można oglądać do 22 października.