Nastolatek sparaliżował ruch pociągów w Krakowie

fot. PKP PLK

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Krakowa ujęli 14-latka, który „dla zabawy” zarzucił na sieć trakcyjną linkę stalową, powodując zwarcie. W związku z awarią napięcia podróżni nie mogli wyjechać z Krakowa.

Wczoraj, od godziny 15:30 wystąpił zanik napięcia sieci trakcyjnej na terenie aglomeracji krakowskiej. W związku z awarią wezwano funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, którzy podczas przeprowadzonych czynności na odcinku Kraków Mydlniki – Kraków Olsza zauważyli zarzuconą na sieć trakcyjną linkę stalową, tzw. „zarzutkę”.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei dokonali sprawdzenia przyległego terenu. Po chwili w ich ręce wpadł 14-letni chłopak, który podczas przeprowadzonej rozmowy przyznał się do dokonania zarzutki. Jak się okazało, nastolatek nie zdawał sobie sprawy ze śmiertelnego zagrożenia – w sieci płynie prąd o napięciu 3000 Volt.

Na miejsce przybył pociąg sieciowy, który dokonał koniecznych napraw. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przekazali ujętego nastolatka do dyspozycji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie do dalszych czynności. Wiadomo już, że to nie pierwszy taki wybryk 14-latka.

Działanie sprawcy spowodowało utrudnienia w ruchu pociągów w stacjach Kraków Główny, Kraków Płaszów, oraz całej aglomeracji krakowskiej. W wyniku zdarzenia opóźnionych zostało 10 pociągów pasażerskich (łącznie 238 minut), nie licząc tzw. opóźnień wtórnych. Awaria wystąpiła w godzinach szczytu komunikacyjnego, kiedy podróżni wracają z pracy do miejsc zamieszkania.

comments powered by Disqus