Naukowcy z Krakowa opracowali substancję hamującą zakażenie koronawirusem

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłosili, że opracowane przez nich inhibitory polimerowe silnie hamują zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 oraz jego nie mniej groźnym kuzynem MERS-CoV.

Prace prowadzili naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej oraz z Wydziału Chemii UJ, pod kierunkiem prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki.

Naukowcy pokazali, że opracowane przez nich związki polimerowe stworzone na bazie chitozanu są w stanie skutecznie hamować infekcję nowymi koronawirusami. Wykazali, że polimer ten wiąże się z białkiem Spike tworzącym „koronę” wirusa i blokuje jego oddziaływanie z receptorem komórkowym, a w konsekwencji wnikanie wirusa do komórki.

Jeszcze daleka droga

HTCC nie jest obecnie zatwierdzony do stosowania u ludzi, więc pozostało sporo pracy. Wcześniejsze doświadczenia pokazują jednak, że wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu HTCC drogą wziewną nie obserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc. Naukowcy są zdania, że wyniki są obiecującym pierwszym krokiem na drodze do opracowania leku.

Raport, pokazujący antywirusową aktywność HTCC, został udostępniony na darmowej platformie Biorxiv. Badania prowadzone były we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Gdańskiego, ze Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz z zespołami badawczymi z Chin.

comments powered by Disqus