Nie będzie śledztwa w sprawie „dodatków covidowych”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

6 sierpnia Prokuratura Rejonowa dla Nowej Huty odmówiła wszczęcia postępowania na wniosek pielęgniarek ze szpitala im. Stanisława Żeromskiego.

1 czerwca Gazeta Wyborcza napisała o tym, że pielęgniarki z Żeromskiego zawiadomiły prokuraturę w sprawie wypłacania zbyt niskich dodatków za pracę z pacjentami zarażonymi koronawirusem

– Od wielu miesięcy pracujemy przy pacjentach zakażonych koronawirusem, narażamy swoje zdrowie, a gdy przychodzi do wypłaty dodatku covidowego, to musimy się o niego upominać, udowadniać, że pracowałyśmy z zakażonymi pacjentami, sprawdzać, czy wypłaty zostały odpowiednio wyliczone – mówiła GW w czerwcu przewodnicząca zarządu regionu Małopolskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Grażyna Gaj.

Na swojego pracodawcę poskarżyły się pielęgniarki i położne z Oddziałów Ginekologiczno-Położniczego z Salą Porodową, Chorób Wewnętrznych i Otolaryngologicznego.

Dyrekcja szpitala tłumaczyła, że nie ma konkretnych informacji, jak wypłacać pieniądze. Jerzy Friediger mówił, że musi być ostrożny w wydawaniu dodatkowych środków, bo później NFZ może zażądać zwrotu pieniędzy, a dyrektor nie będzie przecież zwracał się do pracowników o oddanie wypłaconych dodatków.

Przez śledczych sprawa była badana pod kątem uporczywego naruszania pracowników, jednak 6 sierpnia prokuratura odmówiła wszczęcie postępowania z uwagi na braku znamion czynu zabronionego.

Biuro prasowe Prokuratury Okręgowej w Krakowie informuje, że na na razie zażalenie na powyższą decyzję nie wpłynęło.

NIK sprawdza „dodatki covidowe”

Warto dodać, że 11 czerwca Najwyższa Izba Kontroli postanowiła sprawdzić, jak przyznawane były świadczeń dodatkowe personelowi medycznemu uczestniczącemu w diagnozowaniu i udzielaniu świadczeń zdrowotnych pacjentom z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. – Ocenie podlegać będą przede wszystkim dwie kwestie: prawidłowość ustalenia grupy uprawnionych do otrzymania dodatkowego świadczenia oraz ustalenia wysokości przyznanego świadczenia. Kontrola obejmie trzy placówki lecznicze z województwa zachodniopomorskiego oraz tamtejszy oddział NFZ – poinformował NIK.